ABD Lideri Biden: Kaşıkçı’yı Prens Selman öldürttü

ABD Lideri Joe Biden, Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Selam Sarayı’nda Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve CIA tarafından hücumun azmettiricisi olarak nitelenen Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinin akabinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Biden, Riyad idaresinin hava alanını İsrail’e açma karanının akabinde bu ülkeyi ziyaret eden birinci ABD Lideri oldu. Biden, Prens Muhammed’le bir ortaya geldiği için içte ve dışta çok eleştiriliyor. Bu tenkitleri göğüslemek isteyen Amerikan Lideri, görüşme sırasında veliaht prense mevzuyu direkt açtığını anlattı.

Biden, “Daha görüşmenin başlangıcında mevzuyu açtım ve geçmişte ve bugün ne düşünüyorsam hepsini direkt söyledim, görüşlerimi kristal berraklığında anlattım. Bir Amerikan Başkanı’nın insan haklarıyla ilgili bir mevzuda sessiz kalmasının kelam konusu olamayacağını belirttim” dedi.

Biden Prens Selman ile yaptığı görüşmeyi, “Temel olarak cinayetten şahsî olarak sorumlu olmadığını söyledi, ben de sorumlu olduğunu düşündüğümü belirttim” diyerek anlattı.

Biden daha evvel bu cinayet nedeniyle Suudi Arabistan’ı “parya” yapacağını söylemişti ancak bu kelamlara karşın ülkeyi ziyaret edip Prens Selman’la görüşmesi ABD basınında tenkitlere mevzu olmuştu.

Kral’la Cidde’de görüşmesi esnasında tokalaşan ABD Lideri’nin, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la ile yumruk tokuşturması dikkat çekti. Ajanslar iki isim ortasında sırta dokunma ya da gülümseme üzere samimi işaretlerin olmadığını hatırlattı.

“SUUDİ ARABİSTAN ABD İLE İŞTİRAKE GİRECEK”

Suudi Arabistan yöneticileriyle değerli görüşmeler yaptığını lisana getiren Biden, Cidde’deki görüşmelerde güç güvenliğini ele aldıkları ve pak güç konusunda Suudi Arabistan’ın ABD ile iştirake gireceğini tabir etti.

Biden, güç güvenliğinin sağlanması konusunda güzel görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Suudi Arabistan’ın güvenlik ve askeri muhtaçlıkları ile ülkenin karşılaşabileceği tehditleri ele aldıklarını, Yemen konusunu da görüştüklerini aktaran Biden, “Suudi Arabistan yöneticileriyle Yemen’deki ateşkesi uzatma konusunda mutabık kaldık.” dedi.

Suudi Arabistan Hükümdarı ve Veliaht Prens ile kıymetli görüşmeler yaptıklarını ve aylar süren “sessiz diplomasi” sonrasında pek çok muvaffakiyete imza attıklarını kaydeden Biden, “Bu bağlamda Suudi Arabistan hava alanını tüm sivil uçuşlara açacak. Bu kararı takdir ediyoruz. Bu değerli bir durum ve çok büyük bir muvaffakiyet. Bu, Suudi Arabistan hava alanının, İsrail’e açılacağı manasına geliyor.” dedi.

Suudi yetkililerle güç konusunu görüştüğünü de lisana getiren Biden, yüksek güç fiyatlarını denetim altına alabilmek için petrol üreten ülkelerin gelecek haftalarda üretim kotalarını artırmalarını beklediklerini söyledi.

“ORTA DOĞU’DA RUSYA VE ÇİN’E ALAN BIRAKMAYACAĞIZ”

ABD Lideri Biden, Washington’ın Orta Doğu ile bağlarına değinerek, “Körfez ülkeleri ile münasebetlerimizi güçlendirmede ilerleme kaydettik. Orta Doğu’da Rusya ve Çin’e dolduracak boşluk bırakmayacağız.” diye konuştu.

Biden, Kızıldeniz’deki Tiran ve Sanafir adalarında misyon yapan barış gücünün oradan ayrılacağını bildirdi.

Irak’ı, Körfez İşbirliği Kurulu’nun (KİK) elektrik şebekesine Suudi Arabistan ve Kuveyt üzerinde bağlama konusunda da mutabık kaldıklarını aktaran Biden, G5 teknolojisi için Suudi Arabistan’la paydaşlık için muahedeye vardıklarına dikkati çekti.

“CİNAYETTEN PRENS SELMAN SORUMLU”

Prens bin Selman ile görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini söyleyen Biden, “Görüşmede görüşümü belirttim ve çok net bir biçimde ABD Lideri’nin insan hakları konusunda sessiz kalmaması gerektiğini söyledim. Prens bin Selman’a bu olaydan onun sorumlu olduğunu düşündüğümü söyledim.” dedi.

Biden, bin Selman’ın da kendisine olayın sorumlusu olmadığını ve sorumlular hakkında gerekli adımları attığını söylediğini tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.