Adem Kara’yı öldüren polis tutuklandı

Mardin’in Midyat ilçesinde 1 Eylül günü polisten “kaçtığı” tez edilen 21 yaşındaki Adem Kara isimli genç, polislerin açtığı ateş sonucu ensesinden yaralanarak, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kara, vücuduna isabet eden tek kurşun ile hayatını kaybederken, olayın akabinde akıbeti belirli olmayan polisin tutuklandığı öğrenildi. Tutuklanan polis Midyat Cezaevi’ne gönderildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın “Taksirle Adam Öldürme” suçlamasıyla yürütüldüğü öğrenildi. Olayın akabinde olay yeri incelemesinin jandarma tarafından yapıldığı, etrafta bulunan kamera kayıtlarının da toplandığı kaydedildi.

Ne olmuştu?

Mardin’in Midyat ilçesinde 1 Eylül günü polisler tarafından “uyuşturucu husus kullandığı” argümanıyla Adem Kara ve bir arkadaşı polislerce gözaltına alınmak istendi. Yaşanan kovalamacada ismi öğrenilemeyen bir şahıs kaçarken, polisler Kara’yı gözaltına aldı. Polis aracına bindirilmek istenen Kara, bu sırada tekrar polislerden kaçarken, polislerin açtığı ateşte ensesinden yaralandı. Kara, kaldırıldığı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan müdahalelere karşın kurtarılamayarak, hayatını kaybetti.

Olayın akabinde görgü şahitleri olay sırasında polislerin en az 3 kez ateş ettiğini belirtirken, Mardin Valiliği olaydan 3 gün sonra yaptığı açıklamada, polisin “kaldırım taşına ayağının takılması sonucu silahı ateş almış” savında bulundu. Kara’nın vefatına sebep olan silahı hangi polisin sıktığı ve polisin tutuklanıp, tutuklanmadığına dair Valilik bir açıklama yapmadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.