Aleksis Çipras’tan Miçotakis’e ihtar: Batı’nın ileri karakoluna dönüştük

Yunanistan, Ege Denizi’ndeki provokasyonlarına devam ederken bir yandan da muhtemel operasyona karşı korkmaya başladı.

Uluslararası mutabakatlar gereği Yunanistan, silahlandırılmaması gereken adaları, memleketler arası hukuku çiğneyerek askerlerle donatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikazda bulundu.

Erdoğan,  “Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Yunanistan’ı pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyorum.” dedi.

Konuyla ilgili Yunanistan’ın ana muhalefet partisinden bir açıklama geldi.

Çipras, Miçotakis’i uyardı: Batı’nın ileri karakoluna dönüştük

Yunanistan İş Adamları ve Endüstriciler Birliği (SEB) yıllık olağan genel şurasına katılan Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) başkanı Aleksis Çipras, burada yaptığı konuşmasında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in dış siyasette izlediği yolun, Yunanistan’ı belirsizlik ve güvensizlik ortamına soktuğunu belirtti.

“Kendimizi kandırmayalım, bir başımıza olacağız”

Yunanistan’ın tahlilin modülü olmak yerine, artık krizin kesimi haline geldiğini söz eden Çipras, “(Yunanistan) Doğu Akdeniz’in sıkıntı bir bölgesinde istikrar ve inanç merkeziyken, Batı’nın ileri karakolu haline dönüştü. Aslında korunmasız bir karakola zira umarım olmaz lakin şayet egemenliğimizi savunmamız gerekirse, kendimizi kandırmayalım, bir başımıza olacağız.” diye konuştu.

“Ekonomik sonuçları olumsuz olacak”

AA’da yer alan habere nazaran Çipras, Yunanistan’ın Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle ağır bir ekonomik bedel ödediğini belirterek, “Ukrayna’ya adalardan ve hudut bölgelerinden, ağır silahlar göndererek, Ukrayna’ya etkin bir biçimde müdahil olmamız, maalesef bizi savaşa direkt dahil olan ülkeler ortasına koyuyor.” dedi.

Yunanistan’da son yıllardaki hükümetlerin izlediği dogmaların, Miçotakis hükümetince değiştirildiğini lisana getiren Çipras, “Komşularımızla karşıtlığımız yalnızca telaffuz düzeyinde kalsa, gerginlik artmasa bile, sonuçları iktisat için de son derece olumsuz olacaktır, bilhassa yazın.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.