Almanya’da DHKP-C Operasyonu: Almanya, Hamburg ve Güney sorumluları tutuklandı

Türkiye’de 1994’ten beri faaliyet gösteren ve Türk devletini silah yoluyla ortadan kaldırıp yerine komünist bir ülke kurmayı amaçlayan terörist yapılanma Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi’nin (DHKP-C) Almanya koluna ağır bir darbe indirildi.

Yapılan operasyonda örgütün Almanya sorumlusunun yanı sıra Hamburg ve Güney kentlerden sorumlu üyesi de yakalandı.

ÜYELİKTEN YARGILANACAKLAR

DW Türkçe’nin haberine nazaran, Federal Adalet Mahkemesi (BGH) tarafından haklarında tutuklama kararı çıkarılan Türk asıllı Özgül E. ve İhsan C. ile Alman vatandaşı Serkan K.’nın Almanya’da “yabancı terör örgütü” olarak kabul edilen yasaklı DHKP-C’ye üye olmaktan yargılanacakları belirtildi.

EMELLERİ TEK TEK AÇIKLANDI

Federal Başsavcılıktan yapılan açıklamada, DHKP-C’nin, Türk devletini “silahlı çaba yoluyla” ortadan kaldırma ve yerine Marksist-Leninist bir rejim getirme amacında olduğu belirtildi.

Örgütün 1994 yılındaki kuruluşundan bu yana ve yakın geçmişte Türkiye’de çok sayıda cinayet işlediği ve silahlı hücumlar gerçekleştirdiği belirtildi.

Ayrıyeten DHKP-C’nin tekraren intihar bombalı hareketler gerçekleştirdiğine de vurgu yapılan açıklamada, örgütün Avrupa’yı terörist faaliyetlerini finanse etmek, militan sağlamak ve eğitmek, silah ve başka askeri teçhizatları temin etmek üzere “arka cephe” olarak kullandığı söz edildi.

Açıklamada, Özgül E’nin 17 Mayıs’ta, Serkan K. ve İhsan C’nin ise 18 Mayıs’ta yargılandıkları ve üçünün de tutuklandığı söz edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.