Antony Blinken, Ermenistan ve Azerbaycan önderleri ile görüştü

Ermenistan-Azerbaycan ortasındaki çatışmalar Ermeni tarafından yapılan tacizler sonucunda tekrar alevlendi.

Çatışmalarda 50 Azerbaycan askeri şehit olurken çok sayıda Ermeni askeri de öldü.

İki başkanla de görüştü

Çatışmalar devam ederken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonla görüştü.

“Derin kaygımızı iletmek için görüştü”

ABD Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Ermenistan’daki bombardıman haberleri da dahil olmak üzere Ermenistan-Azerbaycan sonundaki askeri hareketler konusundaki derin telaşımızı iletmek için evvelki gece görüştü.” sözlerine yer verildi.

“Barış muahedesi için baskı yapacağına dair garanti verdi”

Blinken’ın, askeri güçlerin çekilmesi gerektiğini vurguladığı belirtilen açıklamada, “Başbakan Paşinyan’a, ABD’nin, Ermenistan ile Azerbaycan ortasında çatışmayı derhal durdurma ve barış mutabakatı için baskı yapacağına dair teminat verdiği” bilgisi paylaşıldı.

Diğer taraftan Blinken’ın Aliyev ile de konuşmasına ait yapılan yazılı açıklamada ise huduttaki çatışmalar ve Ermenistan’daki bombardıman konusundaki dertlerin iletildiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıyeten, “Blinken, Cumhurbaşkanı Aliyev’i düşmanlığı durdurmaya çağırdı ve ABD’nin Ermenistan ile Azerbaycan ortasında çatışmayı derhal durdurma ve barış mutabakatı için bastıracağını vurguladı.” tabiri kullanıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.