Araştırma: Hayal bozukluğu yaşayanların sayısı pandemide dört kat arttı

Covid-19 hastalığına yakalananlar ortasında REM Uyku Davranış Bozukluğu (RBD) olarak bilinen “rüya canlandırma” hastalığının daha sık görüldüğüne ait araştırma yayınlandı.

Journal of Sleep Research’te yayınlanan araştırmada, 15 ülkeden 26 bin 539 kişinin katıldığı çevrimiçi anketle yürütülen çalışma sonucu kelam konusu hastalığın görülme oranının pandemi öncesine nazaran iki ila dört kat daha arttığı ortaya konuldu.

The Guardian’ın haberine nazaran, Covid-19’a yakalananlar ortasında yaygın görüldüğü belirtilen hastalığın tıpkı vakitte parkinson rahatsızlığıyla bağlı olabileceği belirtiliyor. Buna nazaran, Covid-19 virüsünün kelam konusu hastalığı tetiklemiş olabileceği ihtimali üzerinde duran bilim insanları, RBD’nin pandemi kaynaklı gerilimin bir sonucu olabileceğini de belirtiyor.

Araştırmayı yürüten Hong Kong Çin Üniversitesi’nden Profesör Yaping Liu ise REM uyku sırasında görülen hastalığı şöyle açıkladı: “Kollarıyla havayı yumruklayabilir, koşma hareketleri yapabilir, hatta yataktan atlayabilirler. Bu da bazen yaralanmalarına neden olabilir.”

Exeter Üniversitesi’nde uyku bozuklukları uzmanı olan Prof. Dr. Adam Zeman da “Covid-19 RBD hastalığını artırıyorsa telaş bozukluğundan uyku apnesine dek birçok açıklaması olabilir” diyerek kelam konusu bulguların daha fazla araştırılması gerektiğini vurguladı.

Uyku bozukluğuyla parkinson hastalığı ortasında kontakları inceleyen Oxford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michele Hu da emsal görüşte. Kelam konusu araştırmanın RBD ile Covid-19 ortasında birinci defa temas olduğuna işaret etmesi açısından kıymetli olduğunu belirten Hu, daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti. Hu, “Stres ve olumsuz hisler üzere meseleler düzeltilirse RBD’nin görülme tesirleri de azalabilir” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.