AYM, Nihat Kazanhan’ı öldüren polis için verilen kararı bozdu: Ceza artırılsın

Anayasa Mahkemesi (AYM), 7 yıl evvel Şırnak’ta özel harekât polisi tarafından vurularak katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ömür hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Sanık polise verilen cezayı yetersiz bulan AYM; yargılamanın tekrar yapılmasını istedi. Ayrıyeten aileye 90 bin TL manevi tazminat ödenecek.

12 yaşındaki Nihat Kazanhan, Güneydoğu’da güvenlik kuvvetleri tarafından öldürülen çocuklardan sırf biriydi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 tarihinde çıkan olaylar sırasında Nihat Kazanhan, başından silahla vurularak öldürüldü.

Olayın akabinde açıklama yapan periyodun Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Burada net olarak söz etmek istiyorum; bunun, rastgele bir halde emniyet görevlilerimizin kurşunlarıyla öldürülmesi kelam konusu değil. Orada ne fiili bir müdahale ne de gaz kullanımı kelam konusu oldu” dedi. Periyodun İçişleri Bakanı Efkan Ala da polisin orada silah kullanmadığını argüman ederek, “açık bir provokasyon var” sözünü kullandı.

İMAJLAR DAVUTOĞLU’NU YALANLAMIŞTI

Fakat ortaya çıkan imajlar, Nihat Kazanhan’ın silahla başından vurulduğunu göstermişti. İmgelerde polisin hareketçi kümeye gaz bombası atarken, çocukların taşla karşılık verdiği, bu sırada Nihat Kazanhan’ın silah sesiyle birlikte yere düştüğü görülüyordu. Bunun akabinde özel harekât polisi Mehmet Nurbaki Göçmez tutuklandı.

POLİSE TAHRİK İNDİRİMİ

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2016 yılında sanık polise evvel müebbet mahpus cezası verdi. Fakat mahkeme, ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri uygulayarak cezayı 13 yıl 4 aya düşürdü. Gerekçeli kararda, indirim nedeni olarak Kazanhan’ın polise taş atması ve sanığın “bölge koşullarının da getirdiği haksız tahrik altında aksiyonunu gerçekleştirmesi” gösterildi.

Üç polis kabahati bildirmeme hatasından 5’er ay ceza alırken, bir polis ise beraat etti. Cezayı az bulan avukatların itirazları ise Yargıtay tarafından reddedildi. Olay bu nedenle Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERDİ

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine nazaran Anayasa Mahkemesi İkinci Kısım, 25 Mayıs’ta yapılan başvuruyu görüştü. Yüksek Mahkeme, mevt olayına ait davada verilen cezada indirim yapılması ve olayın faili olan öteki kolluk vazifelilerinin cezasız bırakılması nedeniyle hayat hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

DAVA YİNE GÖRÜLECEK

Mahkeme, ihlalin giderilmesi için tekrar yargılama yapılmasına ve kararın sanıklara daha yüksek ceza verilmesi için Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Ayrıyeten Kazanhan ailesine 90 bin TL manevi tazminat verilecek.

Bu kararın akabinde Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı tekrar ele alarak sanık polise indirim yapmadan ceza vermek zorunda. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.