Bezos’u geçti, yalnızca Musk kaldı: Hint milyarder uçuyor

Hint iş insanı Gautam Adani, zenginler listesinde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en güçlü ikinci şahsı oldu. Adani, iki ay evvel Bill Gates’i de tahtından etmişti.

Bu yıl servet sıralamasında son derece süratli tırmanan Hint iş adamı Gautam Adani, ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en güçlü ikinci şahsı oldu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yıla 14. sıradan başlayan Adani, bugün prestijiyle 147 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alıyor. Adani, yılbaşından bu yana servetini 70,3 milyar dolar artırarak 2022’de dünya genelinde servetini en çok artıran kişi oldu.

İlk sırada ise 260 milyar dolarlık servetiyle Tesla ve SpaceX’in işvereni Elon Musk var.

HİSSELERİ REKOR DÜZEYE YÜKSELDİ

Hint milyarder, zenginler listesinde Bezos’u tahtından etti. Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yıla 14. sıradan başlayan ve zenginler listesini süratle tırmanan Adani’nin kurucusu olduğu Adani Enterprises Ltd. payları bu hafta rekor düzeye yükseldi. Adani Group’un bünyesinde bulunan şirketler 2020’den bu yana yüzde 1000’den fazla büyüdü.

Şubat ayında en güçlü Asyalı iş insanı olan Hint milyarder Mukesh Ambani’yi geride bırakan Adani, son iki ayda Bill Gates ve Fransız Bernard Arnault’u da tahtından etmiş oldu.

Bu gelişmeyle, ABD’li teknoloji girişimcilerinin hakim olduğu servet endeksinin en üst sırasında birinci kere bir Asyalı iş insanı öne çıkıyor. Adani’nin kurucusu olduğu Adani Grup’un petrokimya, havacılık, savunma ve data merkezleri dahil birçok dalda yatırımları bulunuyor.Adani son vakitlerde, Suudi petrol devi Aramco’da paydaşlık teşebbüsü de dahil olmak üzere inşaat, çelik üzere pek çok alanda işlerini sürdürüyor.

YÜZDE 26’DAN FAZLA DÜŞEN AMAZON PAYLARI ETKİLİ

Analistler, servet sıralamasındaki değişimin kısa müddetli olabileceğini ve büyük ölçüde bu yıl yüzde 26’dan fazla düşüş gösteren Amazon paylarına bağlı olduğunu düşünüyor.

Adani’nin yükselişi, ocak ayından bu yana Bezos’un servetinden 45 milyar dolardan fazla kesintiye neden olan bir teknoloji satışıyla birebir vakte denk geliyor.

Yıllarca dünyanın en güçlü insanı olan Amazon kurucusunun net serveti, e-ticaret devinin yüzde 4’ünü alan eski eşi MacKenzie Scott’tan 2019’da boşandıktan sonra da kıymetli ölçüde düştü.
Sosyal maksatlar için 7,7 milyar dolar bağışta bulunma kelamı veren Hint iş adamı, Gates üzere en zirvedeki teknoloji girişimcilerinin birçoğu bağışlarını artırdığı için servet sıralamasında da yükselmeyi başardı.

Bezos, iklim değişikliğiyle gayret için 10 milyar dolar taahhüt etmiş ve Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ne para bağışlamıştı.

BİLL GATES’İ DE TAHTINDAN ETMİŞTİ

60 yaşındaki Adani, birinci olarak şubat ayında Asyalı en varlıklı kişi olarak Hindistan’ın Mukesh Ambani’sini geride bırakmıştı.

Son iki ayda ise dünyanın dördüncü en varlıklı insanı pozisyonuna yükselerek Bill Gates’i  tahtından etmiş; temmuzdaki Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, Adani’nin net serveti 112,5 milyar dolara yükselerek Microsoft kurucu ortağı Gates’i 230 milyon dolarlık farkla geçmişti.

ABD’li teknoloji girişimcilerinin hakim olduğu servet endeksinin en üst kademelerinde birinci kere Asya’dan biri bu kadar öne çıkıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.