Biden, Covid’in kökeni ile Vuhan’daki laboratuvar arasındaki bağlantıların paylaşılmasını istedi

ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 salgınının kökeni ile Çin’in Vuhan şehrinde bulunan laboratuvar arasındaki bağlantılara ilişkin istihbarat bilgilerinin paylaşılmasını içeren yasayı imzaladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, ABD Başkanı Biden’dan yapılan açıklamada “Covid-19’un kökenlerine inmeliyiz. Buna, Vuhan Viroloji Enstitüsü ile olası bağlantıları da dahil” dedi. Biden, hükümetin konuyla ilgili istihbarat bilgilerini gizli olmaktan çıkararak mümkün olan her bilgiyi paylaşacağını söyledi.

Biden, 2021 yılında istihbarat birimlerine Covid-19’un kökenlerini araştırma konusunda görev verdiğini söylemişti. Bu sürecin devam ettiğini belirten Biden, “ulusal güvenliğe zarar vermeyecek” oranda bilginin paylaşılacağını açıkladı. 

Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’dan muhalefetsiz geçen yasa, ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na, “Covid-19 salgını patlak vermeden önce Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde gerçekleştirilen corona virüs araştırmaları veya diğer ilgili faaliyetleri” araştırmaya yönlendirecek.

Tasarı, Enerji Bakanlığı’nın bir laboratuvar sızıntısının Covid-19 salgınının en olası nedeni olduğunu belirlemesinden kısa bir süre sonra Meclis’ten geçmişti.

ABD’nin özellikle Cumhuriyetçi kanadı, salgının başlamasından bu yana 1 milyondan fazla Amerikalının hayatına mal olan Covid-19’un Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan yayıldığını iddia ederken, hükümet yetkilileri, virüsün bir laboratuvardan yayıldığı veya hayvanlardan bulaştığı konusunda daha temkinli açıklamalarda bulunuyor.

Pekin, Covid-19 ile Vuhan’daki laboratuvar arasında bir bağlantı olduğuna dair tüm iddiaları reddediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir