Burhan Akbudak: Tarihe birlikte tanıklık etmek istiyorum

Dünya şampiyonu olan ulusal güreşçi Burhan Akbudak, “Kahramanmaraş’ta bir olimpiyat madalyası var, liderimiz bunu getirdi. İkincisini ben getirip, tarihe birlikte tanıklık etmek istiyorum” dedi. 

Sırbistan’da düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 82 kiloda altın madalyanın sahibi olan Burhan Akbudak, Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu ile birlikte hislerini paylaştı.

“Dokuz aylık bir süreç ancak benim için uzun bir süreç” diyen şampiyon güreşçi, “Ben güreşe başladığımda bana kendine rol model seç dediklerinde, başımda bunu ararken, liderimizin hemşerim olduğunu öğrendiğimde, dünya şampiyonu, olimpiyat ikincisi bir hemşerimiz olduğunu öğrendiğimde liderimizi örnek almıştım. Kendime o günden bugüne amaçlarımı koydum. Bunu başarmak için her gün hayal ettim. Kahramanmaraş’ta bir olimpiyat madalyası var, liderimiz bunu getirdi. İkincisini ben getirip, tarihe birlikte tanıklık etmek istiyorum inşallah. Maksatlar bitmiyor. İnşallah çok daha hoş şeyler olacak” diye konuştu.

“BU BENİM İÇİN MUCİZE DEĞİL”

Bu kemerin bana getirdiği şey, bir mucize değil, ben onu idrak edebiliyorum diyen ulusal güreşçi, “Bu benim için mucize değil. Bunu her gün hayal ettim. Her gün daha çok çalıştım. Avrupa Şampiyonası’nda bahtsız bir formda 5-0 öndeyken 5-5 kaybettim. O bütün anılarımızı başıma kazıdım. Liderimizin da beni motive etmesiyle burada rakiplerimi de yendim. Dünya şampiyonu olmadan güreşi bırakmayacağım diyordum. İnşallah daha devamı gelecek. Kahramanmaraş’a ikinci olimpiyat madalyasını getireceğim inşallah. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Aldığım bu altın madalya ve kemeri, bütün alnımın terini onlara armağan ediyorum. Allah rahmet eylesin” sözlerini kullandı.

ŞEREF EROĞLU: BEKLEDİĞİMİZ 2024 OLİMPİYAT OYUNLARI’NDA ŞAMPİYONLUK

Burhan’ın kendisine kelam verdiğini söyleyen Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu ise şunları söyledi:

“Burhan geçen dünya ikincisi olmuştu. Ben o vakit vazifede değildim. Bu sene Macaristan’daki Avrupa Şampiyonası’nda şanssız bir maç yaptı. Çok kızdım ona üçüncü oldu. Kelam ver, seni tek affetmemin yolu Dünya Şampiyonası’nda birinci olacaksın dedim. Burhan bana kelam verenlerden birisiydi. Burhan üzere atletlerle ne kadar övünsek, gurur duysak az. Türk güreşinin ve Türk milletinin gereksinimi var. Her şeyiyle örnek bir sportmen esasen. Biz yeni şampiyonlar çıkartacağız diye yola çıkmıştık. Birinci Burhan’dan başladık. Burhan’ın farklı yer var, benim hemşerim Kahramanmaraşlı. Burhan Kahramanmaraş spor tarihindeki üçüncü dünya şampiyonu oldu. Olimpik bir branşta oldu. Bu çok manalı ve hoş. Yanılmıyorsam 1999dan sonra Kahramanmaraş’ta Harun Doğan’dan sonra dünya şampiyonu olmamıştı. 23 yıl sonra Burhan’a nasip oldu. Burhandan beklediğimiz 2024 Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluk. Bunu alacak yeteneği, yüreği ve gücü var. Her şey çalışmaya bağlı. Bu madalya terden ve hamasetten yapılmıştır. Burhan, İstiklal Marşımızı söyletti. Türkiye Güreş Federasyonu olarak şehitlerimizi atıfta bulunduk. Onlara armağan etti. 4 şehidimiz var. Yerleri cennet olsun. Biz her söylüyoruz, bir ölür, bin diriliriz diye. Biz onun yanıtını vermiş olduk. Allah, devletimize, milletimiz zeval vermesin. Burhanın yanında 3 tane bronz madalyamız vardı. Selçuk Can da burada altın madalyayı kaçıran atletlerimizden. Birinci kere bizim devrimizde madalya aldı. Onu ayrıyeten kutluyorum. Yunus Emre kendine inansaydı bugün dünya şampiyonuydu. O da çok kaliteli bir atlet. O da üçüncü oldu. Ali Cengiz birinci sefer Dünya Şampiyonası’nda gruba girdi, birinci dünya şampiyonasında hoş bir imtihan verdi ve dünya üçüncüsü oldu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.