Cenk Özkacar: Ulusal Kadro listesinde ismimi görünce ağladım

Milli futbolcu Cenk Özkacar, Bundesliga’da forma giymek istediğini belirtirken, A Ulusal Kadro’ya seçildiğini öğrenince gözlerinin dolduğunu söyledi.

Bonservisi Lyon’da bulunan ve geçtiğimiz dönemi Belçika takımı OH Leuven’de kiralık olarak geçiren ulusal futbolcu Cenk Özkacar, TamSaha mecmuasına açıklamalarda bulundu.

İlk profesyonel mukavelesini imzaladığı Altay’dan, 3. Lig grubu Karacabey’e kiralık gittiği periyodu anlatan 21 yaşındaki stoper, “Altay’da profesyonel olurken bana ‘Bu sene ekip planları içerisinde değilsin, kiralık gidip geri geleceksin’ demişlerdi. Ben de bu durumu çok güzel karşılamıştım zira o devirdeki birinci amacım ya da aile olarak gayemiz profesyonel futbolcu statüsüne geçmekti. Ondan sonra bir halde yolumu bulabileceğimi, birilerinin beni keşfedebileceğini hayal ediyordum. O periyotta Karacabey’de oynadım. Artık A Ulusal Takım’dan arkadaşım Kerem Aktürkoğlu ile beraberdik. Bu da aslında farklı bir olay. Tam üç sene evvel 3. Lig’de Karacabeyspor’da Kerem’le play-off yarı finali oynarken artık ikimiz de A Ulusal Takım’dayız. O devirlerde 3. Lig’de oynamak benim için biraz zordu. Zira Altay’da, A ekiple idmanlara çıkmaya başladığım müddette ‘bizim çocuk’ muamelesi, daima bir güzel karşılanma ve daima başımızın okşanması durumu vardı. 3. Lig’e gittiğimde futbolun ne kadar sıkıntı bir meslek olduğunu, yalnızca alanda değil saha dışında da dik durabilmenin, mental manada, ruhsal manada her şeye çok hazırlıklı olmanın kıymetini görmüştüm” diye konuştu.

“AVRUPA’DAKİ HAYALİMİN PEŞİNDEN…”

Olympique Lyon’a transfer sürecinden bahseden genç futbolcu, “Altay’la 1. Lig’de oynarken artan bir performansım vardı. Covid’den ötürü liglere orta verilmişti. O devirde Türk kadrolarının bana karşı ilgisi olduğunu biliyordum. Üstün Lig’den isteyen gruplar da vardı. Fakat benim çocukluktan beri hayalim ve ailemin de benim üzerimde misyonu ve vizyonu her vakit Avrupa’da futbol oynayabilme bahtını yakalayabilmekti. En ufak talih bile olsa bu bahtın peşinden gitmeliydim. Avrupa hayalimi gerçekleştirmek için yapmış olduğum fedakarlığın haddi hesabı yok mesela. Avrupa’da futbol oynamak, Avrupa’daki hayalimin peşinden koşmak benim birinci önceliğimdi. Lyon’un beni takip ettiğini biliyordum. Muhteşem Lig’deki teklifler için menajerim görüşüyordu. Lakin bu teklifleri dönem sonuna bırakıyordum. Avrupa ihtimali büsbütün ortadan kalkmadan kendimizi yok etmek istemiyorduk. O devirde büsbütün dönem sonuna dair bir siyaset izlemiştik. Dönem sonunda da Lyon’a transferim gerçekleşmişti” biçiminde konuştu.

“AVRUPA’DA KENDİMİ GÖSTERMEK İSTEDİM”

İlk döneminde Lyon’da fazla forma bahtı bulamadığını belirten Cenk, “Bundan ötürü da ikinci dönemimde oynamak ve Avrupa’da kendimi göstermek istediğimi söyledim. Zira Türkiye’de futbol oynamak farklı, Avrupa’da futbol oynamak farklı. Sonunda Belçika Ligi’nde dönem bitmeden evvel benimle irtibata geçen Leuven yöneticileri, benimle ilgili projeleri olduğunu, benim futbolumu geliştirmek için âlâ bir fırsat olduğunu, onların da buna yardımcı olacağını söylediler. Ben de dönem başı Lyon kampına katılmadan Leuven’e gittim ve bu kararımdan ötürü da çok mutluyum” açıklamasını yaptı.

“BUNDESLIGA BANA CAZİBELİ GELİYOR”

Kariyeriyle alakalı planları sorulan Cenk, “Her vakit tertipli olarak oynayabileceğim, saha içerisinde olabileceğim, futbolumun limitini çok daha ötelere taşıyabileceğim bir kadroda olmak istiyorum. Uygun bir projenin içinde olmak istiyorum. Kısa vadede Bundesliga bana cazip geliyor ve oraya ayak uydurabileceğime inanıyorum. Zira oradaki futbolu takip ediyor ve biliyorum. Ayrıyeten Bundesliga’da alacağım disiplin ve eğitimin bana çok yardımcı olacağına inanıyorum. Çağlar Söyüncü ağabeyimden örnek vermek gerekirse, kendisi de iki sene Freiburg’da oynayıp disiplin manasında, taktiksel manada kendisini çok geliştirip akabinde inanılmaz bir sıçrama yaparak Leicester’a transfer olmuştu. Umarım ben de bu kadar bir sıçrama yapabilirim ancak bu sıçramayı yapabilmek için de saha içinde düzgün bir seviyede, düzgün bir grupta oynamak ve uzun mühlet alanda kalabilmenin kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden şu an için Bundesliga’nın benim tarzıma yakın olduğu, oraya gidersem kendimi geliştirebileceğim kanaatindeyim” karşılığını verdi.

MİLLİ EKİBE SEÇİLDİĞİNİ ÖĞRENİNCE…

A Ulusal Grup’ya seçildiğinde yaşadığı hisleri aktaran Cenk, “Geniş takımda olduğumu biliyordum. Bu çok özel bir his Kendimi daima ‘Olmaz lakin sen çalışmayı bırakmayacaksın, devam edeceksin. Elbette bir gün olacak, bu hayalin gerçekleşecek’ diye motive ediyor ve negatif kısma hazırlıyordum. O sırada bir ağabeyimle oturmuş futbol sohbeti yapıyorduk. Bir arkadaşım bildiri attı ancak sohbet bölünmesin diye telefonu elime almadım. Sonra iki-üç bildiri daha gelince değerli bir şey olduğunu düşünüp telefonuma baktım, bildiride ‘Kardeşim, iyi uğurlu olsun’ yazdığını gördüm. Ancak ortamda bir reaksiyon yok ve bildirim de gelmemiş bana. Tam, ‘Kardeşim neye iyi olsun?’ yazacaktım ki, telefonuma aday takım bildirimi düştü. Ulusal Kadromuzun kırmızı listesini ve oradaki ismimi gördüğümde gözlerim doldu. Ağlamıştım yani. Şu anda hala tüylerim diken diken oluyor. O an tanımı olmayacak bir his içime yüklendi. Çok heyecanlıydım. O gururu içimde en derinlerinde hissettim. O an kalbimin ne kadar süratli attığını ya da neleri hayal ettiğimi hem hatırlıyorum hem de hatırlamıyorum. Çok özel ve benim için çok eşsiz duygulardı” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.