Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütlerinin NATO’ya girmesine evet diyemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını eda ettikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kolombiya Devlet Lideri’nin ziyaretine ait açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili münasebetleri görüşme imkanı olacağını belirtti.

Özelikle uyuşturucu kaçakçılığı noktasında farklı boyutların ele alınacağını tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK ve YPG’nin Avrupa’daki varlığına da değindi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya istenmemesine ait terör iltisakına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Hollanda Başbakanı’yla geniş bir görüşme yaptım. Yarın İngiltere ve Finlandiya’nın görüşme talepleri var, onlarla görüşeceğiz. Stoltenberg ile görüşmemiz olacak. Aramızdaki telefon diplomasisini kesmemek ismine yapmaya devam edeceğiz.

Her şeyden evvel bu terör örgütlerinin evrakları, bilgileri bizde olduğuna nazaran, NATO’nun teröre karşı hassasiyetlerini biliyorsak, NATO’nun güvenlik örgütü olduğunu biliyorsak, NATO’ya terör örgütünün alınmasına evet diyemeyiz.

İsveç için de Finlandiya için de söylüyorum. AB üyesi ülkelerin birçoğu kendi parlamentolarında konuşma yaptırıyorlar, yer veriyorlar, silah-mühimmat temini yapıyorlar. Biz bunları biliyoruz. Kimse kusura bakmasın bu terör örgütlerinin NATO’ya girmesine evet diyemeyiz.

AB ülkelerinin PKK/YPG bağları

Terörle çabanın kuşatıcılığı çok geniştir. Bizim PKK ile gayretimiz, aslında AB’nin PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmesine başka bir kılıf uydurdular.

Terör örgütü kabul ettiklerini söylüyorlar, YPG’yi niçin terör örgütü kabul etmiyorsunuz? YPG, PKK’nın farklı doğurduğu bir terör örgütüdür. Bunlar AB olduğu üzere ABD bile bunlara görüşme noktasında birçok fırsatlar tanıyor.

Avrupa’nın birçok ülkesinde Almanya, Hollanda, Fransa, Finlandiyasında terör örgütleri her türlü gösteriyi yapıyor. Bu ülkelerin idareleri her türlü garantiyi veriyor. Defaatle anlattığımız üzere bunları söz ettik, evraklar sunduk.

Türkiye’de biz bunlarla çabayı sürdürdüğümüz üzere mağaralardaki odaklanmaları, Kandil’i kendileri için merkez haline getirmeleri PKK ve YPG’nin inkar edilemez terör estirmeleridir. Batı bunları hala gizliyor. Verin dememize karşın vermiyorlar. Biz de gereğini yapmaya devam edeceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.