Ekvador’da patlama meydana geldi: 5 meyyit, 16 yaralı

Ekvador’un güneybatısında yer alan liman kenti Guayaquil’de patlama meydana geldi.

Patlamada 5 kişi hayatını kaybederken, 16 kişi de yaralandı.

Birçok konut ve araç ziyan gördü

Ekvador Ulusal Risk ve Acil Durum İdaresi Servisi tarafından yapılan açıklamada, sabahın erken saatlerinde yaşanan patlamada 8 meskenin hasar gördüğü ve 2 aracın kullanılamaz hale geldiği aktarıldı.

Patlama sonrası olay yerine çok sayıda sıhhat takımı sevk edilirken, görgü şahitleri, patlama sonrasında yola düşen mesken enkazlarının ortasında yaralanmış birçok kişi gördüklerini söz etti.

Guayaquil İtfaiyesi ve sivil savunma takımları olaydan sonra enkaz kaldırma çalışmalarına katılırken, emniyet güçleri patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.Hükümet olaydan organize hata örgütlerini sorumlu tuttu

Ekvador İçişleri Bakanı Patricio Carrillo toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, patlamadan organize kabahat örgütlerini problemli tutarak, “Organize hata örgütleri artık de patlayıcılarla saldırıyor. Bu devlete savaş ilanıdır. Ya birleşip bununla uğraş ederiz ya da bedeli toplum için daha ağır olur” dedi.


Şubat 2021’den bu yana 400 kişi çatışmalarda öldü

İHA’nın haberine nazaran, dünyada en çok kokain üreten iki ülke olan Kolombiya ile Peru ortasında yer alan Güney Amerika ülkesi Ekvador’da son yıllarda uyuşturucu çeteleri ortasındaki çaba nedeniyle şiddet olayları arttı.

Rakip uyuşturucu çeteleri ortasındaki çatışmalarda, Şubat 2021’den bu yana en az 400 kişi hayatını kaybederken, çatışmalar yer yer hapishanelere kadar sıçradı.


Dünyadaki kokainin yüzde 6,5’i Ekvador’da ele geçirildi

Birleşmiş Milletler (BM) sayılarına nazaran, 2020 yılında Ekvador’da ele geçirilen kokain dünyadaki kokainin yüzde 6,5’ini oluşturdu. Geçtiğimiz yıl, 18 milyonluk ülkede cinayet oranı 100 bin kişi başına 14’e yükselerek, 2020’den bu yana iki katına ulaştı.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.