Gümüş yatırımcısının kaybı büyük oldu

Küresel piyasalarda resesyon korkusu yayılırken, doların değerli para üniteleri karşısında güçlenmesi gümüş piyasalarında hüsran yarattı.

Geçen hafta evvel ruhsal 20 dolar barajını aşağı gerçek kıran ons gümüş, satışların hızlanmasıyla bir anda kendini 19 doların altında buldu. Şu sıralar 19 doların biraz üzerinde hareket eden değerli metal, son 2 yılın en düşük düzeylerine geri çekilmiş oldu. Son bir ayda yüzde 13.6 gerileyen fiyatların 1 yıllık kaybı yüzde 26.56 oldu. Gümüş, endüstriyel kullanımının ağır olması nedeniyle, bir resesyon tehdidi ortaya çıktığında negatif etkilenen birinci yatırım varlıklarından biri oluyor.

YÜKSELİŞ MÜMKÜNLÜĞÜ ZAYIF

Piyasalarda yaşanan enflasyon korkusu merkez bankalarını bir resesyonu tetikeme kıymetine faiz oranlarını daha da artırma durumunda bırakırsa dolar endeksi daha da güçlenebilir.

Analistler bunun gerçekleşmesi halinde gümüşte dayanak bölgeleri olarak 19 doların altında birinci olarak 18.60 dolar düzeyinin izleneceğini söylüyor. Bu düzeyin aşağı taraflı kırılması, analistlere nazaran fiyatları 17 doların da altına sürükleyebilir ve Haziran 2020’nin en düşük düzeyi olan 16.95 dolar radara girebilir. Fiyat görünümünün düzelmesi için 22 doların tekrar aşılması gerekiyor ama uzmanlara nazaran bu yakın tarihte mümkün gözükmüyor.

Altın da ikinci yarıya makus başladı

Tüm dünya yükselen enflasyonla baş edebilmek için faiz silahını çekti. Faiz oranlarının artmasıyla iktisatların sakinliğe girebilme ihtimali kuvvetlendi. Global büyümenin yavaşlayacağına yönelik telaşlarla yatırımcı mayıstan bu yana süratle riskli varlıklardan uzaklaşırken altın üzere inançlı limanlar yerine dolara yöneliyor. Geçen haftayı yüzde 3.3 bedel kaybı ile tamamlayan ons altın yeni haftada da en yüksek 1.743 dolar, en düşük 1.731 doları gördü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.