Güney Kore Devlet Lideri Yoon: ‘Kuzey Kore’nin nükleerden arındırılması ortak hedef’

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, ABD Lideri Joe Biden ile gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, tepenin iki ülkeye “dostluk ve inancı inşa edebilmesi” fırsatı verdiğini belirterek, “Güney Kore ve ABD ittifakını, global kapsamlı stratejik ittifaka dönüştürme maksadını paylaşıyoruz” dedi.

Yoon, tepede “Kuzey Kore” bahisli senaryolar kapsamında çeşitli tatbikatların düzenlenmesi gereksinimine dikkatin çekildiğini vurguladı.

“ABD’nin genişletilmiş caydırıcılığının, klasik şemsiyenin ötesine geçebileceğini” aktaran Yoon, “Kuzey Kore’nin tam olarak nükleerden arındırılması ortak gaye. Güvenlikten taviz yok. Bu ortak inanç doğrultusunda Kuzey Kore’ye karşı güçlü caydırıcılık her şeyden kıymetli.” tabirlerini kullandı.

Yoon, diyalog kapısının da açık olduğunu anımsatarak, “Kuzey Kore değerli ölçüde nükleer silahlardan arınmaya başlarsa; iktisadını ve halkının hayat kalitesini düzgünleştirmek için bahadır bir plan hazırlayacaklarını” belirtti.

Komşu ülkede ortaya çıkan Covid-19 olaylarına karşı uğraşa dayanak olmayı planladıklarını tabir eden Yoon, siyasi ve askeri perspektiften farklı olarak insani perspektifle yardım sağlamayı istediklerini söyledi.

Yoon, ABD’nin hafta içinde duyurmayı planladığı Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’ne (IPEF) ülkesinin katılmayı planladığını hatırlatarak, “hukuka dayalı Hint-Pasifik inşasında ülkelerimiz birlikte çalışacak.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.