Hürriyet davasında, işe iade ve tazminat kararı onandı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Hürriyet Gazetesi’nde işten çıkarılan gazetecilerin açtığı davadaki işe iade ve tazminat kararının katılaştığını duyurdu.

TGS’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hürriyet’ten atılan üyelerimizle ilgili sendikal tazminat ve işe iade kararı istinafta bugün KATILAŞTI. Mahkeme Demirören Medya’ya ‘sendikalı gazeteciyi işten atamazsın’ dedi. Sıra başka davalarımızda. #SendikaHürriyettir #GazetecilerinGücü” sözlerine yer verildi.

Demirören Medya Kümesi, Hürriyet’te çalışan 45 gazeteciyi işine 2019 yılında “yönetim heyetinin işletimsel kararı” gerekçesiyle işten çıkarmıştı. Demirören ayrıyeten gazetecilerin tazminatlarını da ödememişti. Gazeteciler, Doğan Medya’nın satışı sonrasında sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını belirtmişti.

45 gazeteci bunun üzerine gazeteciler işe iade davası, TGS de yetki davası açmıştı. Alacak ve yetki davaları ayrıyeten görülürken, 23 Aralık 2021 günü mahkeme, Demirören’in gazetecileri “sendikal sebeplerle” işten çıkardığına karar vermişti. Mahkeme, gazetecilerin işe iade edilmesine, patronunun çalışanların bir yıllık brüt fiyatları kadar sendikal tazminat ve 4 maaş boşta geçen müddet tazminatı ödemesine hükmetmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.