İngiltere’de hayat pahalılığı protestosu

Koronavirüs pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşının tesirleri ile darbe üstüne darbe alan iktisat global çapta yüksek enflasyona neden oldu.

Her ay enflasyon oranlarında rekor üzerine rekor kıran Avrupa ülkelerinde hayat pahalılığına karşı gösterile başladı.

Enflasyon yüzde 9 ile 40 yılın zirvesinde

Nisan ayında enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki artışın tesiriyle yüzde 9 oranına ulaşarak son 40 yılın en yüksek düzeyine çıkan İngiltere de o ülkelerden biri.

İngilizler bugün başken Londra’da hayat pahalılığına karşı yapılan şov için sokağa çıktı.

Sendikalar Birliği (TUC) tarafından organize edilen şov, Portland Place’te başladı. Daha sonra binlerce gösterici, yaklaşık 3 kilometre yürüyerek Parlamento Meydanı’na ulaştı.

“Maaşları artırın, faturaları düşürün”

Bazı göstericiler, “Yeter artık”, “Maaşları artırın, faturaları düşürün”, “Herkes için inançlı ev” yazılı dövizler taşırken, sık sık hükümet tersi sloganlar atıldı.

Bazı protestocuların üzerlerinde Başbakan Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın fotoğraflarının yanında “Bedel ödetin” yazısı bulunan pankartlarla yürüdüğü görüldü.

Boris Johnson’u yuhaladılar

Göstericiler, Başbakanlık Ofisi 10 Numara önünden geçerken Johnson’ı yuhalayarak protesto etti.

TUC Genel Sekreter Yardımcısı Sue Ferns, Parlamento Meydanı’nda yaptığı konuşmada, artan maliyetlere karşı maaşların artırılmasını istedi.

“Arabaların depolarını doldurmak için cüzdanları boşaltmak gerekiyor”

Ferns, “Yaşam maliyeti krizi personelleri çok zorluyor. Her şey yükseliyor. Fakat maaşımız yükselmiyor. Güç faturaları çatıları delip geçiyor, masaya yemek koymak her geçen gün daha değerliye mal oluyor. Otomobillerin depolarını doldurmak için cüzdanları boşaltmak gerekiyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.