İran Mahsa Amini için ağlıyor

İran ahlak polisi tarafından gözaltında katledilen Mahsa Amini düzenlenen cenaze merasimi ile defnedildi.

Tahran’daki ailesini ziyarete giderken saçının bir kısmının göründüğü argümanıyla ahlak polisi tarafından gözaltında iken darp edilen Mahsa Amini, daha sonra hastaneye kaldırıldı. Hastanedeki tedavisinin üçüncü gününde hayatını kaybeden Amini için İranlı bayanlar sokaklara döküldü. Sokaklarda devam eden protestolarda “Hümeyni’ye ölüm”, “Zalimlere ölüm” ve “Dikatatöre ölüm” sloganları atıldı.

İran’ın Saqqez kentine cenazesi getirilen Amini’nin kitlesel bir merasimle toprağa verildi. Toplanan kalabalık defin boyunca sloganlar atarken, cinayetin sorumlularının ortaya çıkarılmasını talep etti.

Öte yandan mezarlıkta toplanan yurttaşlara saldıran polis, iştirakçileri mezarlıktan dışarı çıkardı. Hükümet binasına yanlışsız yürümeye başlayan kitleye, polis daha sonra biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. Akında birçok kişinin yaralandığı öğrenildi.

AF ÖRGÜTÜNDEN ÇAĞRI

Amini’nin İran polisi tarafından katledilmesini kınayan Milletlerarası Af Örgütü, Amini’nin kuşkulu vefatı ve vefatına yol açan şartların araştırılması davetinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.