İzmit Körfezi siyaha büründü! ‘Marmara’yı hunharca kirletiyorlar’

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) atıkları, sağanakla birlikte denize karıştı, İzmit Körfezi siyaha büründü. 

Dilovası ilçesinde bulunan Kömürcüler OSB’den çıkan atıklar, yağış ile birlikte evvel dereye, sonra da denize ulaştı. Bunun akabinde İzmit Körfezi bir anda siyaha büründü.

Denizin rengini görerek tasaya kapılan vatandaşlar, her yağışın akabinde bu görüntüyle karşılaştıklarını ve buna bir tedbir alınması gerektiğini söyledi.

“MARMARA DENİZİ’Nİ HUNHARCA KİRLETİYORLAR”

Dilovası’nda bir etraf felaketiyle kaşı karşıya olduklarını söyleyen Gebze-Dilovası Ekoloji ve Sıhhat Derneği Lideri İsmail Sami,

“Bu görülen kirli su, Marmara Denizi’ni kirletiyor. Bu kirli suyun sebebi, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi. Kömürcüler OSB’nin kapatılacağı söylendi, maalesef kapatılmadı. Kömür işletmelerinin sayıları düştü ancak külliyen kapatılmadı. Bunun için de her yağmurda biz bunu yaşıyoruz.

Marmara Denizi’ni bu türlü hunharca kirletiyorlar. Yetkililerden bir an evvel oranın kapatılmasını istiyoruz. Verilen kelamın tutulmasını istiyoruz. Bu alanın kaldırılacağı söylendi, karma OSB olma ihtimali var. Yapmayın, o bölgenin yan tarafına TOKİ yapılacağı söyleniyor. Karma OSB’nin olması oradaki insanlara rahat vermeyecektir. Orayı kaldırın, bu belayı Dilovası ilçesinin başından büsbütün atın, herkes rahatlasın.

Bugün biter de yarın yeniden başlar. Karma OSB’de kimin ne yaptığı nasıl denetlenecek? Kömürcüler OSB yalnızca kömür işletiyordu. Karma OSB olmasını da istemiyoruz. Bir an evvel Organize Sanayi Bölgesi’nin kapatılmasını istiyoruz.

Düzenli konut alanları muhtaçlığı olduğunu herkes biliyor. Sistemli konut alanları istiyoruz. Bu kirlilik Kömürcüler OSB’den Çatalçeşme Deresi’ne iniyor. Oradan da maalesef Marmara Denizi’ni kirletiyor. Marmara Denizi’nde müsilaj, kirlilik, oksijenin kaybolması üzere büyük sorunlar varken maalesef her yağmur yağdığında bunu görüyoruz” dedi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.