Joe Biden Rusya’nın Ukrayna’yı vuracağı tarihi açıkladı Rusya’dan jet açıklama

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’nın Ukrayna’yı şubat ayında işgal edebileceği uyarısında bulundu. Rusya’dan gelen son dakika cevabında savaştan yana olmadıkları vurgulandı

BBC’nin haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Rusya’nın Ukrayna’yı gelecek ay işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal var” dediğini paylaştı.Horne, “Başkan bunu açıktan söyledi, biz de aylardır bu konuda uyarılarda bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Diğer yandan, Ukrayna yönetiminin Biden’ın Zelenskiy ile görüşmesinin “iyi gitmediği”nden şikayetçi olduğu ileri sürüldü.

CNN’in haberine göre, üst düzey bir Ukraynalı yetkili, tarafların muhtemel bir Rus saldırısının risk düzeyi konusunda anlaşamadığı için görüşmenin iyi gitmediğini aktardı.

Ukraynalı yetkili, Biden’ın bir Rus saldırısının eli kulağında olduğu uyarısına, Zelenskiy’nin “Rusya’dan kaynaklı tehdidin tehlikeli ancak belirsiz olduğu”, “bir saldırının yapılacağının kesin olmadığı” şeklindeki pozisyonunu yeniden dile getirdiğini ifade etti.Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın görüşme sırasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin ortak ve müttefikleriyle birlikte kararlılıkla karşılık vermeye hazır olduğunu ilettiği belirtilmişti.

Rusya’dan açıklama: Çıkarlarımızı koruyacağız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya savaş istemiyor. Ancak çıkarlarımızın göz ardı edilmesine izin veremeyiz” dedi. Lavrov ayrıca ABD ile diplomatik misyonlar arası yaşanan krize yönelik, “Krizin çözümü için komisyonların toplantısı 2 hafta içinde gerçekleştirilecek” dedi. Rus ordusunun diğer ülkelerdeki faaliyetlerine dair eleştirilere değinerek, “Rusya, ev sahibi ülkelerin daveti olmadan hiçbir yerde bulunmuyor” dedi.

Lavrov’un konuşmasından öne çıkan başlıklar:
-NATO ve ABD ile güvenlik konulu görüşmeler bitmedi. Rusya-ABD arasında yeni görüşmeler önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek
-ABD’nin Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulaması, ilişkilerin koparılması anlamına gelecek
-Rusya Batılı ülkelere AGİT taahhütlerini yerine getirmeleriyle ilgili talepler gönderecek, dürüst bir cevap almayı umuyoruz

Avrupa Birliği (AB), NATO ve önde gelen Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasının ardından, olası saldırısının bedelinin ağır olacağı yönünde mesajlar verse de yaptırımların içeriği hala belirginleşmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.