Kalın’dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatına ait telefon diplomasisi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya Federal Şansölyesi’nin Dış Siyaset Danışmanı Jens Plötner, İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Robert Rydberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Petri Hakkarainen, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Lovegrove ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la talepleri üzerine birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerde ikili münasebetler, Ukrayna savaşı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatları ve bölgesel mevzular ele alındı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatları bağlamında, Türkiye’nin ulusal güvenlik dertlerinin giderilmesine yönelik somut adımların atılması beklentisi muhataplara iletildi. Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmaması durumunda sürecin ilerlemesinin kelam konusu olmayacağının altı çizildi.

Görüşmelerde ayrıyeten, terör örgütü PKK/PYD/YPG ile FETÖ mensuplarının NATO üyesi ve öteki ülkelerdeki mevcudiyetine müsaade edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. Terör örgütleri ortasında ayrım yapılmaması ve terörün her cinsine karşı birlik ve dayanışma ruhu içinde gayret edilmesi gerektiği tabir edildi.

Savunma sanayii alanındaki haksız ihracat kısıtlamalarının kaldırılması ve müttefiklerin birbirine yaptırım uygulamaması konusunda Türkiye’nin ilkesel duruşu ve beklentisi lisana getirildi.

Ukrayna savaşının diplomasi ve müzakere yoluyla sona erdirilmesi ve bilhassa besin güvenliğine yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için atılabilecek adımlar ele alındı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.