Kamu ihalelerinde ‘e-ihale’ zaruriliği getirildi

Kamu ihaleleri, yapılacak işin kurallarını sağlayan ve en uygun fiyatı teklif edeni verilmesi ile yapılıyor. Kamu İhale Kurumu artık tüm ihale biçimlerini e-ihale olarak yapmaya karar verdi. Kurumun e-ihale ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yeni karar, “Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Kamu İhale Genel Bildiriminde Değişiklik Yapılmasına Dair” bildirimde yer aldı.

Artık e-ihale zarurî

Buna nazaran, ihalelerde elektronik ihale (e-ihale) tekniğinin kullanımı mecburî hale getirildi. 1 Ağustos’tan sonra, yaklaşık maliyeti Kamu İhale Kanunu’nun ilgili unsurunda öngörülen eşik kıymetin yarısına kadar olan mal ve hizmet alımlarında ve açık ihale metodu ile gerçekleştirilen ihalelerin e-ihale ile gerçekleştirilmesi gerekecek.

Açık ihaleler de e-ihaleye dönüşüyor

3 Ekim’den sonra tüm açık ihaleler ile Kanunun ilgili hususları yeterince pazarlık yöntemi ile gerçekleştirilen ihaleler de e-ihale prosedürü ile yapılacak.

Bu zorunluluğun uygulanmasında ihalelerin ilan/duyuru tarihleri dikkate alınacak.
Ayrıyeten, hizmet alımı ihalelerinde kullanılan tip kontrat tasarısının “sözleşmeye terslik halleri, cezalar ve kontratın feshi” başlıklı hususunda revizyon yapılarak, cezaların uygulanmasında oluşabilecek olası tereddütler giderildi.

Çok düşük teklifin tutanakları değişti

Kamu İhale Genel Bildirimi’nin ekinde yer alan ve çok düşük tekliflerin değerlendirilmesinde kullanılan tutanaklarda da değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda, çok düşük teklif açıklama ve kıymetlendirme süreçlerinde iyileştirmeler yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.