Muhalefet uyardı: ‘Seçim yasağı saat 24.00’e uzatıldı’ iddiası yalan

Seçime 13 gün kala, özellikle sosyal medyada çok sayıda yalan haber dolaşıma girmeye devam ediyor. Bunlardan biri de “seçim sonuçlarını açıklama yasağı saat 24.00’e uzatıldı” oldu.

Bu iddiaya karşı harekete geçen muhalefet partileri seçim kanununu hatırlattı.

İlk uyarıyı İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk yaptı.

Twitter’dan konuya ilişkin paylaşım yapan Öztürk şunları söyledi: “Saat 06.00’dan gece 24.00’e kadar yasak olanlar; 298 sayılı Kanun’un 79’uncu maddesinde; ‘Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz. Yayın yasağı önceki seçimlerde olduğu gibi saat 21.00 298 sayılı Kanun’un 79’uncu maddesinde;” Seçim günü saat 18’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaktır. Saat 18 ile 21 arasında ancak radyolarda Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilir. Saat 21’den sonra bütün yayınlar serbesttir.”

Ardından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek benzer bir bilgiyi paylaştı: “Sosyal medya üzerinde dolaşan yanlış bir bilgi nedeniyle bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur. Oy verme günü seçim sonuçlarını açıklama yasağı saat 21.00’e kadardır. YSK bu yasağı daha erken kaldırabilir ama daha geç saate alamaz. Yayın yasağının 21.00’de sona ereceği 298 sayılı Kanunun 80. maddesi ve YSK’nın 2023/94 sayılı kararında açıkça yazılıdır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir