Okullar açıldı, TTB aşıyı hatırlattı

Türk Tabipleri Birliği (TTB)  2022-2023 eğitim-öğretim yılının sağlıklı ve başarılı geçmesi, yüz yüze eğitimin kesintisiz yapılabilmesi için 5 yaş üzeri tüm çocuklara aşı tanımlanması, covid-19 aşısı ile ilgili ulusal kampanya başlatılması daveti yaptı.

TTB Okul Sıhhati Çalışma Kümesi, yetkililere yüz yüze eğitimin sağlıklı ve kesintisiz sürdürülmesi için alınması gereken tedbirleri alma ve gerekli düzenlemeleri yapma daveti yaptı. TTB yeni eğitim-öğretim yılında 5 yaş üzeri tüm çocuklara aşı tanımlanması, tüm kümelere süratli bir aşılama kampanyası yapılmasını istedi.

Covid-19 aşısı ile ilgili bir ulusal kampanya başlatılmasını öneren TTB, kamu spotu, toplumsal medya kanalları üzerinden yapılacak duyurularla aşı ile ilgili bilgilendirme yapılmasını istedi.

“ENGELLİ EĞİTİM MERKEZLERİ DAHİL TÜM OKULLARDA AŞI KAMPANYASI BAŞLATILMALI”

TTB Okul Sıhhati Çalışma Kümesi’nin unsurlar halinde belirlediği hemen alınması gereken tedbirler ve yapılması gerekenlerle ilgili teklifleri şöyle:

*Gezici aşı üniteleri ile mesleksel eğitim merkezleri ve engelli eğitim merkezleri de dahil tüm okullarda aşı kampanyaları yapılmalı. Okul aşılamalarında evvelce bildirim yapılarak çocuklar aşılanmalı.

*Öğretmenlerin ve okul çalışanlarının aşı takvimleri okul yönetimlerince denetim edilerek tüm çalışanların tam aşılı olması sağlanmalı.

*Tüm sınıfların mevcudu 30 kişiyi geçmeyecek biçimde ayarlanmalı, açılmayan penceresi olan sınıf kalmamalı. Omicron varyantı ile enfekte olanlarda bulaştırıcılık üç kat daha fazladır, bu nedenle kapalı alanların havalandırması çok daha fazla değer kazanmıştır.

“KAPALI ORTAMLARDA MASKE UYGULAMASINA GERİ DÖNÜLMELİ””

*Temizlik işçisi olmayan okul kalmamalı, eğitim devrinde okullara nizamlı paklık materyali temin edilmeli.

*Vaka sayılarındaki artış ve DSÖ’nün acil durum uyarısı göz önüne alınarak okullarda kapalı ortamlarda maske uygulamasına geri dönülmeli.

*Okullarda HES kodu sorgulaması yapılmalı, riskli bireyler hiçbir halde okul alanına alınmamalı.

*Okullarda fizikî aralık kuralları itinayla uygulanmalı, kalabalık, çocukların iç içe olduğu etkinliklerden kaçınılmalı.

*Okul çağındaki semptomlu her öğrencinin PCR testi yaptırması sağlanmalı, okullarda fiyatsız süratli tarama testleri uygulaması başlatılmalı.

“VERİLER SİSTEMLİ AÇIKLANMALI”

*Okul idareleri, sıhhat ve rehberlik üniteleri her yerde kurallara uyulması konusunda aileler ile işbirliği yapmalı, seminer ve eğitimler hazırlamalı.

*Covid-19 enfeksiyonuna ait tüm bilgilerle birlikte okullara ait epidemiyolojik bilgiler de (vaka sayıları, yaşa ve bölgelere nazaran dağılımı gibi) sistemli olarak açıklanmalı, şeffaf bir siyaset izlenmeli.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.