Rusya gazı kesti, Almanya elektrik üretiminde kömüre dönüyor

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı, Kuzey Akım’daki kapasitenin de düşürülmesiyle azalmaya devam ederken, Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck, ülkesinin gaz depolama tesislerini doldurmaya yardımcı olmaya yönelik gaz tasarrufu için ek tedbirler alındığını duyurdu.

Habeck, Rusya’nın doğalgazda kesintiye devam edeceğine yönelik telaşlarla ülkesinin elektrik üretimi için gaz kullanımını sınırlaması ve Rusya’dan gelen arzdaki düşüşü telafi etmek için doğal gaz depolama tesislerine öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Alman Yeşiller Partisi eski Eş Genel Lideri da olan Habeck, Almanya’nın kömür yakıtlı elektrik üretiminden çıkma planlarına ve partisinin prensiplerine alışılmamış olmasına karşın ülkenin elektrik üretimi için kömür kullanımını da artırmak zorunda kalacağını da vurguladı.

AA’nın aktardığına nazaran Habeck, “Talep üzerine kanunla alternatif bir gaz rezervi oluşturuyoruz. Bu, dürüst olmak gerekirse, bir geçiş devri için daha fazla kömürle çalışan elektrik santrali manasına geliyor” sözünü kullandı.

Gaz piyasasındaki durumun son günlerde kötüleştiğini ve gaz depolama tesislerinin yüksek fiyatlara da olsa doldurulabildiğini vurgulayan bakan Habeck, “Gazda tedarik şu anda garanti altında ancak durum önemli. Bu nedenle gaz tüketimini azaltmak için önlemleri güçlendirmeye ve ek önlemler almaya devam ediyoruz. Bu, gaz tüketiminin daha da azalması ve depolama tesislerine daha fazla gaz aktarılması gerektiği manasına geliyor. Aksi halde kış şiddetli geçecek” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.