Salebin üretim merkezi olacak

Tıbbi ve aromatik bitkiler içerisinde yer alan ve ekonomik kıymeti yüksek olan, bilhassa dondurma imalinde kullanılan salep üretiminin Adana’da yaygınlaştırılması gayesiyle Adana Zirai Üretim İşletmesi Ziraî Yayım Hizmetçi Eğitim Merkezi Müdürlüğünce üreticilere yönelik düzenlenen eğitim, Saimbeyli’de AR-GE çalışması yapılan yerde gerçekleşti.

Adana TAYEM Müdürü Emin Zirveli, tarımın birçok alanında olduğu üzere bilhassa tıbbi ve aromatik bitkiler kümesinde salep yetiştiriciliğinin başka bir yeri olduğunu ve bu nedenle yüksek gelir getirebilecek ve katma pahası yüksek bu çeşit faaliyetlerin yaygınlaştırılması maksadıyla eğitimlere yük verdiklerini söyledi. Doruklu, salep üretimi yapmak isteyen ve bu alana ilgi duyan bütün vatandaşların eğitim muhtaçlıklarının karşılanması hedefiyle ellerinden gelen her türlü dayanağı sağlayacaklarını tabir etti.

ÜLKEMİZE ÖZEL CİNSLER VAR

Ziraat Mühendisi Gülay Muharrir ise TAYEM takviyesi ile girişimcilerin yerinde bilgi aldıklarını ve bunun geliştirilmesi için takviye verdiğini söz ederek, “Ailemin Saimbeyli bölgesinde toprağı var. Adana TAYEM’de çalışmalar yapıldı. Salep yetiştiriciliği üzerine eğitimler vardı. 25 kişilik grupla ben de bu eğitimlere katıldım. Bu toprakta ailemden kalan yerde 2 yıldır AR-GE çalışması yapıyorum. Saimbeyli İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Halil Paşalıoğlu da bizlere katıldı sağ olsun. Emelimiz Türkiye’de salep bitkisi üretimini arttırmak ve pahasını duyurabilmek.

Tohumu ekildiği vakit, türemeyen bir bitki. Bakın Türkiye’de değil, dünyanın en kaliteli salebi Toroslar’da yetişiyor ve hasebiyle benim gayem ve gayem Saimbeyli bölgesinde salep yetiştiriciliğini geliştirip dünyaya Türkiye’nin ismini duyurabilmek. Bunların bedeli aslında değer biçilmez. Zira ülkemize özel endemik dediğimiz, yalnızca bizim ülkemize özel cinsler var. Binlerce yıldır salebin sıhhat açısından değeri biliniyor. Bunu tabiattan sökmek yerine çoğaltmak, tüketmek yerine üretmek, çok daha doğru” diye konuştu.

Kursiyerler salep çeşitleri ve üretim alanlarında bilgi alarak eğitimlerini tamamladılar.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.