TESK Genel Lideri Palandöken’den ‘çocuk işçi’ açıklaması

Çırakların emekçi değil öğrenci olduklarının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, “Okulda olması ya da oyun oynaması, dinlenmesi gereken yerde ağır işlerde çalışan, çalışmak zorunda kalan binlerce çocuğumuzu bu istismardan kurtarmak için projelerimiz devam ediyor. Çocuk emekçinin istismar olduğunu, çocukları eğitimde tutmak ve bir meslek edindirmek için çıraklığa yönlendirmenin onlara altın bilezik vermek olduğunu bir kere daha yinelemek istiyoruz.

– Esnafımızın yanında, mesleksel eğitim okullarında iş öğrenen çırak, çocuk emekçi değil öğrencidir. Devam etmekte olan IMEP projemizde de, UNICEF ile olan projemizde de öncelikle çocuk emekçi ve çıraklık kavramlarının birbirinden farkı noktasında aile ve patronları bilinçlendirmek, daha sonra inançlı bir ortamda tüm önlemler alınarak çırakların mesleksel eğitime yönlendirilmesini amaçladık. Bugünün meslekleri çıraklarla süregelerek geleceğe aktarılacak” sözlerini kullandı.

“EKONOMİNİN VE GELECEĞİN NİTELİKLİ ELEMANA MUHTAÇLIĞI VAR”

Birçok mesleğin yetiştirilecek çırak bulunamaması nedeniyle kaybolmaya yüz tuttuğunu hatırlatan Palandöken, “Çocuk emekçilerin sayısı maalesef son yıllarda değerli bir artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi periyodunda artan geçim kahırları oldu. Dünyada toplam 160 milyonu aşkın çocuk personel bulunuyor.

– Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk personel olduğu iddia ediliyor. Halbuki birçok meslek yetiştirecek çırak bulunamadığından dolayı kayboldu ya da kaybolmak üzere. Bu öğrencilerin eğitimlerine devam ederken bir yandan da usta-çırak ilgisi içerisinde esnafımızın yanında geleceğe hazırlanması çok önemli” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.