Twitter, gazetecileri ‘Rusya devletine bağlı medya’ diyerek etiketledi

Twitter, Rusya devletine bağlı yarı resmi haber ajansı Sputnik’te çalışan bazı gazetecilerin hesaplarını ‘Rusya devletine bağlı medya’ diyerek etiketledi. Gazeteciler, Twitter’ın kararına tepki gösterdi. Sputnik’in basın ofisi, kararı ‘cadı avı’ olarak nitelendirdi.

Twitter, gazetecileri 'Rusya devletine bağlı medya' diyerek etiketledi

Twitter, Rusya devletine bağlı yarı resmi haber ajansı Sputnik’te çalışan bazı gazetecilerin hesaplarını ‘Rusya devletine bağlı medya’ diyerek etiketledi.

Sputnik Türkiye editörleri, ibarenin ekran görüntüsünü paylaşarak tepki gösterdi.

Gazeteci Elif Sudagezer, “Twitter, kişisel hesabımı ‘Rus devletine bağlı medya’ diyerek etiketlemiş. Evet bu da oldu” derken, Editör Onur Özovalı “Tutuklandık” paylaşımını yaptı.

Twitter, kişisel hesabımı “Rus devletine bağlı medya” diye etiketlemiş. Evet bu da oldu. pic.twitter.com/6kHcA58ocp

— Elif Sudagezer (@elifsudagezer) February 28, 2022

Hesabına ‘Rusya devletine bağlı medya’ ibaresi eklenen Onur Özovalı ise “Tutuklandık” diyerek tepki gösterdi.

Tutuklandık pic.twitter.com/rhn0xvfZpk

— Onur Özovalı (@OnurOzovali) February 28, 2022

8 ay önce Sputnik’ten ayrılan gazeteci Anıl Tuncer’i de “Rus devletine bağlı medya” olarak etiketledi. Tuncer “Twitter dört seneye yakın çalışanı olduğum Sputnik nedeniyle profilim etiketlenmiş. Yollarımız sekiz ay önce ayrılmıştı. O tarihten beridir de başka bir kurumda çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Twitter dört seneye yakın çalışanı olduğum @sputnik_TR nedeniyle profilimi etiketlemiş. Yollarımız sekiz ay önce ayrılmıştı. O tarihten beridir de başka bir kurumda çalışıyorum pic.twitter.com/sMsdNhBM86

— Anıl Tuncer (@tunceranil) February 28, 2022

SPUTNİK’TEN TEPKİ

Sputnik’in basın ofisinden yapılan açıklamada, Twitter’ın Sputnik’te çalışan bazı gazetecilerin hesaplarını ‘Rusya devletine bağlı medya’ diyerek etiketlemesini ‘cadı avı’ olarak değerlendirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.