Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Geleceğin teknolojisi 6G’de öncü olmalıyız

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi, 6. kuşak kablosuz haberleşme teknolojisi çalışmaları kapsamında 6G Konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G ve ötesi teknolojilere yönelik kritik bileşenlerin yerlileştirilmesinin temel öncelikleri olduğunu söyledi. Karaismailoğlu, “2027 yılına ulaşıldığında taşınabilir abonelerin yarısının 5G teknolojilerini kullanacağı öngörülüyor. 2030’lara hakikat 6G teknolojisi bilişimde kamu ve özel kesim için ‘kilit taşı’ pozisyonuna gelecek. Türkiye, bu teknolojilerde öncü olmak zorunda” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ YERLİLİK

Türkiye’nin en süratli internet altyapısına kavuşması ismine süratle çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Karaismailoğlu, şunları söyledi: “4,5G ihalesini yaptığımız vakit biz yüzde 40- 45 yerlilik istediğimizi söyledik. Bu amacımızı koyduğumuzda yerlilik eserimiz yüzde 1’i geçmiyordu. Bugün yüzde 33’leri geçti. Teknolojiyi yalnızca tüketen değil, tasarlayan, geliştiren, üreten, marka oluşturup dünyaya satan pozisyona gelmek istiyoruz. Bilişim, bağlantı ve uzay çalışmalarımızda 3 temel kriter var; yerli üretim, yüksek teknoloji ve global marka. Bu bağlamda 5G’yi de yalnızca bir irtibat teknolojisi olarak değil, ulusal güvenliğimizin gereği olarak görüyoruz. Hem 5G ve hem de 6G teknolojilerinde dijital sıçrama ile birlikte siber güvenlik en değerli önceliğimizdir.”

2 TRİLYON DOLARLIK KATKI

Bakan Karaismailoğlu, 5G’nin tanıtımını temmuz ayı sonunda İstanbul Havalimanı’nda yaptıklarını hatırlatarak, “5G ve ötesi teknolojilerine yönelik kritik bileşenlerin yerlileştirilmesi temel önceliğimizdir” dedi. Taşınabilir operatörlerin 5G’ye hazırlanabilmeleri için, yerli ve yabancı üreticiler tarafından geliştirilen eserlerin taşınabilir şebekelerde denenmesi için birçok vadeli müsaade verdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “18 farklı vilayetimizde bu denemeler sürmektedir. 5G alanında sağlanan her gelişme, 6G’nin tabanını de oluşturuyor. 2053’e kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımları yapmayı hedefledik. Bu yatırımlarla üretime 2 trilyon dolar, ulusal gelire de 1 trilyon dolar katkı sağlayacağız” formunda konuştu

Kazlıçeşme-Sirkeci 2023’te hizmette

qAdil Karaismailoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası hasebiyle İstanbul’da gençlerle bir ortaya geldi. Üsküdar kıyıda gençlerle yürüyen Karaismailoğlu, akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak hem toplu taşımayı hem kişisel hareketliliği, bisiklet kullanımını ve yaya odaklı ulaşımları bilhassa teşvik ettiklerine dikkat çeken Karaismailoğlu, “Sirkeci Garı’nda Sirkeci-Kazlıçeşme ortasındaki hem toplu taşıma hem yaya odaklı ulaşım projelerinde incelemelerde bulunduk. Projemiz, süratli bir biçimde devam ediyor. Mayıs 2023 öncesi Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Jenerasyon Ulaşım Projemizi hizmete alacağız” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.