Abramovic’in Maria Callas etkisi

Tam 3,5 yıl önce Marina Abramovic, İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde Akbank sponsorluğunda gerçekleşen sergisinin açılışındaydı.

O akşam konuşmasına, “Burada büyük bir kalabalık var, performans sanatına ilk başladığımda sadece birkaç izleyicim vardı, bu noktaya gelmem tam 50 yılı aldı” diye başlamıştı.

Artık müzelerin de sabit koleksiyonlar yerine sürekli değişen performans sanatına kapılarını açmalarının değişen dünyaya adaptasyon olduğunu özetlemişti.

Marina Abramovic ve Marina Abramovic Institute’un ‘Flux/Akış’ sergisini çok beğenenler de oldu, Abramovic’in yurt dışındaki sergilerine katılmış olanlar arasında ise provokatif tarzının aksine konservatif bulanlar da oldu. Her ne olursa olsun, Marina Abramovic gibi yıldız sanatçıların sergilerinin Türkiye’ye gelmesi hem bizim global kültür-sanat dünyasını yakından takip edebilmemiz için hem de Türkiye’de kültür-sanat turizminin ilerlemesi için önemli.

Abramovic’in sergi süresince İstanbul’da olamayacak olması da serginin açılışta daha yoğun ilgi görmesine neden oldu.

Kovid-19 salgını henüz sadece Çin’de yayılırken hepimiz Marina Abramovic’le tanışmak ve tabii selfie yapmak peşindeydik.

Daha sonra ise Marina Abramovic, Münih’te ilk operasının prömiyerini yaptı ve “Performans koronavirüse değil, koronavirüs performansa uyum sağlamalı” dedi.

Jay-Z’den Adidas ve Microsoft’a kadar birçok ünlü isim ve markayla iş birliği yapan Marina Abramovic, şöhret, aşk ve içsel krizler hakkındaki performansta sahnede tam 7 kez ölüyor. Münih’teki tarihi Bavarian State Opera House’da sergilenen eserin adı ‘7 Deaths of Maria Callas’.

‘Maria Callas’ın 7 Ölümü’ aslında 2020 nisanda sahnelenecekti ama pandemi nedeniyle ertelendi.

Daha sonra ise 2300 kişilik salona sadece 200 izleyici alındı.

Hatta orkestra sosyal mesafeyi koruyarak rahat oturabilsin diye salondaki ön koltuklar da kaldırıldı.

Şimdi ise Marina Abramovic, ‘Maria Callas’ın 7 Ölümü’ ile Londra’da English National Opera sahnesinde.

Eş zamanlı olarak Londra’da Royal Academy of Arts’taki sergisi de devam ediyor.

Filmle operayı birleştirdiği eseri, Yunan asıllı Amerikalı soprano Maria Callas’ın hayatını anlatıyor, yeteneği kadar Aristotle Onassis ile yaşadığı aşkla da bilinen Callas’ın hayatını kendi hayatına benzetiyor Marina Abramovic.

Sanatçı Paolo Canevari’yle ilişkisini Callas’la Onassis’in ilişkisine benzetiyor.

“Kırık kalpten ölmek, en sevdiğin tarafından öldürülmek” diye özetliyor iki sanatçının da yaşadıklarını.

“Maria Callas 53 yaşında kırık kalpten öldü, tek farkımız benim hayatımı işim kurtardı” diye de ekliyor 76 yaşındaki Marina Abramovic.

Abramovic, eserin her bölümünde Hollywood aktörü Willem Dafoe tarafından öldürülüyor.

Filmler Los Angeles’ta Kanye West ve Kendrick Lamar’ın video kliplerini de çeken yönetmen Nabil Elderkin tarafından çekildi.

İlk 60 dakikada Abramovic çoğunlukla sahnenin ortasında gözleri kapalı hareketsiz yatıyor.

1.5 saatlik eserin son 30 dakikasında ise Callas’ın Paris’teki evinde Abramovic yataktan kalkıyor ve Callas’ın içsel sesini canlandırıyor.

“Klasik bir sanat olan operayı parçalara ayırmak, filmle birleştirerek yeni bir şey yaratmak istedim” diyor Abramovic.

Abramovic bunu gerçekten de başarıyor.

Hatırlayacaksınız, daha önce Monica Bellucci de İstanbul’daydı, Tom Volf’un yazıp yönettiği, Maria Callas’ın hayatını anlatan tek kişilik tiyatro oyunu “Maria Callas: Mektuplar ve Anılar” ile Zorlu PSM’de iki gece üst üste sahnedeydi.

Şimdi ise Maria Callas’ın hayatını, Aristotle Onassis’le olan büyük aşkını bir de Angelina Jolie ve Haluk Bilginer’in canlandırmasıyla ‘Maria’ filminde izleyeceğiz.

Heyecanla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx