Binance CEO’su Meydan Okudu: Davayı Reddetti!

Binance ve CEO’su CZ, ABD’li düzenleyici CFTC’nin Mart ayında ortaya attığı suçlamaları reddetti. Perşembe günü ilk karşıt somut adım atıldı.

Binance, CFTC’ye meydan okuyor

Binance ve CEO’su CZ, 27 Temmuz Perşembe günü CFTC davasının reddini talep etti. Borsa temsilcileri, söz konusu ret talebini Chicago mahkemesine sundu. Karşıt hamle, CFTC’ye ek yetkiler veren 26 Temmuz’da geçen tasarının ardından geldi.

Binance avukatları, CFTC’yi düzenleyici yetkisini aşmakla ve aşırı müdahale etmekle suçluyor. CFTC’nin ABD dışında faaliyet gösteren yabancı bireyleri ve şirketleri düzenlemeye çalıştığına, bunun yasal yetki sınırlarının ötesine geçtiğine ve yabancı hükümdarlarla yerleşik nezaket ilkelerine müdahale ettiğine dikkat çekiyor.

Başvuruya göre, CFTC tarafından sunulan ilk altı suçlama, gerekli yasal standartları karşılamıyor. Ek olarak, Binance’i Emtia Borsası Yasası’ndan (CEA) kaçmakla suçlayan yedinci suçlama, dosyada iddia edildiği gibi düzenleyicinin kendisi böyle bir suçlama için gerekli şartları yerine getiremediği için reddedilmeli.

Reddetme önergesi, CFTC’nin hem yerel hem de uluslararası spot ticaret üzerinde düzenleyici otoriteye sahip olmadığını öne sürüyor. Binance․com’un, 2019’dan sonra ek ürünleri piyasaya sürmesine ve potansiyel ABD kullanıcılarına ilişkin önceki kısıtlamalarına dayanarak, CEA ve CFTC düzenlemelerinin özel kayıt ve düzenleyici uyumluluk hükümlerine tabi olup olmayacağını sorguluyor.

Suçlamalar CFTC’nin yargı yetkisini aşıyor

Binance’in karşı hamlede birincil argümanı, ABD’li düzenleyenin yargı yetkisi dışında hareket etmesi. Borsanın savunduğu bir diğer önemli nokta, şirketin ABD merkezli olmaması, bu nedenle yasalara tabi olmaması gerektiğiydi. Reddetme önergesinde CZ’nin ABD’de yaşamadığı da vurgulanmakta.

Mart ayında CFTC, şirketin kayıt dışı türev ürünler sunduğunu iddia ederek Binance’e karşı dava açtı. Düzenleyici ayrıca Binance’i yetersiz denetim sağlamakla suçluyor. Ayrıca, güvenilir bir müşterini tanı veya kara para aklamayı önleme programından yoksun olduğunu öne sürdü. Lider borsa, CFTC davasına ek olarak ABD’de yasal zorluklarla da karşı karşıya. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, 5 Haziran’da borsa yeni suçlamalar yöneltti. Bundan bir gün sonra Coinbase’de sürece dahil oldu.

Son gelişmede Binance, ABD’li kullanıcılara yasa dışı emtia ticareti ürünleri sunduğu iddialarını reddetti. Dosyalama CFTC’nin ABD’de faaliyet göstermeyen Binance’e ve CEO’suna açtığı dava ile aşırıya kaçtığı görüşüne dayanıyor. Perşembe günü ortaya çıkan reddetme önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

CFTC’nin bırakın yurtdışını, ABD’de bile spot ticaret üzerinde düzenleyici yetkisi olmadığı konusunda hiçbir tartışma yok. CFTC’nin şikayetinin ortaya koyduğu sorun, Binance․com’un 2019’da veya sonrasında ek ürünler sunmaya başladığında -ki bu noktada zaten potansiyel ABD kullanıcılarını kısıtlamaya ve devre dışı bırakmaya başlamıştı- belirli bir kayda ve yasal uyumluluğa tabi olup olmadığıdır. Ticaret Borsası Yasası (“CEA”) ve CFTC yönetmeliklerinin hükümleri – sanıkların gönüllü olarak kapsamlı bilgi sağladığı çok yıllı bir soruşturmanın ardından gelen 236 paragraflık iddialara rağmen – CFTC’nin şikayeti başlangıçta başarısız oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx