Hulusi Akar sınırda çekildiği iddia edilen yasa dışı geçiş görüntülerini açıkladı! 80 bin Suriyeli döndü

AA

Türkiye’de ülke içerisinde huzursuzluğa izin verilmiyor.

Bu kapsamda sınır bölgesinde yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan şahıslara yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor.

Bir yandan da seçim sürecinde olan Türkiye’de provokatif paylaşımlar arttı.

Son günlerde sosyal medya üzerinde “Türkiye sınırında çekildiği” iddia edilen yasa dışı sınır geçiş görüntüleri yayıldı.

Konuya açıklığı ise AK Parti’den Kayseri’de milletvekili seçilen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi.

Akar, kentte görevli basın mensuplarıyla bir araya geldi, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Bir kere elindeki video nedir onu öğren”

Birkaç gündür sosyal medyada yer alan ve “Türkiye sınırında çekildiği” iddia edilen yasa dışı sınır geçişi görüntülerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar şöyle konuştu:

Bazı makamlar, bir videoyu alıp onun üzerine ahkam kesiyor. ‘Hudutlar şöyle, böyle oldu’ diyor. Bir kere elindeki video nedir onu öğren. Onun Türkiye hududu olduğunu farz edip bunun üzerine kitap yazıyor, söylemlerde bulunuyorsun. Altından kalkamazsın.

“Mehmetçiğe ne diyeceksiniz?”

Söz konusu görüntülerin “Afganistan-İran, Afganistan-Pakistan” sınırlarında çekilen görüntüler olduğunu belirten Akar, “Şimdi ne diyeceksiniz peki? Vatan, millet diyerek 7 gün 24 saat zorlu arazi ve hava koşullarda görev yapan Mehmetçiğe ne diyeceksiniz?” diye sordu.

“3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi”

Hudutların, Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleriyle korunduğunu, fiziki güvenlik sistemlerinden son teknoloji ekipmanlara kadar birçok araç ve sistemin hudut güvenliği konusunda kullanıldığını aktaran Akar, şunları söyledi:

Modüler duvarlar, tel örgüler, hendekler, elektronik kuleler, gece-gündüz görüş cihazları, sese duyarlı sensörler var. Tüm bunların Ankara’daki harekat merkezinden de izlenebileceği bir sistem söz konusu.

Son 5 sene içinde 3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi. Bu gerçekler ortadayken bazıları çıkıp, karşıt söylemlerde bulundu. Kendisine de yazık. İtibarını da inanılırlığını da kaybediyor. Sana bu bilgileri kimler getiriyorsa bir sor, soruştur.

“Mehmetçiğin bütün emeği göz ardı ediliyor”

Bazı kesimler tarafından hudutlara yönelik kullanılan “kevgir”, “delik-deşik” ifadelerine de tepki gösteren Akar şu şekilde konuştu:

Öyle bir şey yok. Hadi geçin de görelim. Ama öyle bir imaj veriliyor ki Mehmetçiğin bütün emeği göz ardı ediliyor, emeğine saygısızlık ediliyor. Mehmetçiğin emeğine yazık oluyor.

“Depremin ardından 80 bin Suriyeli döndü”

Terörle mücadelenin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde kararlılıkla sürdüğünü vurgulayan Akar, “Mehmetçik, teröristlerin ‘girilemez’ dediği yerlere girdi, ‘çıkılamaz’ dediği yerlere çıktı. Terör örgütünün Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki varlıkları ciddi şekilde ezildi, teröristler kazdıkları çukurlara gömüldü.” diye konuştu.

“Türkiye’den de 1 milyon civarında kişi oraya gitti”

Suriyeli sığınmacıların geri dönüşlerine yönelik değerlendirmesi sorulan Akar, şöyle konuştu:

Bu bir süreç. 2016’dan itibaren Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı harekatları ile kontrol ettiğimiz bölgelere güneyden, aşağıdaki bölgelerden 1 milyona yakın Suriyeli geldi. Türkiye’den de 1 milyon civarında kişi oraya gitti.

Şu anda yaptığımız şey, kontrol ettiğimiz bölgelerdeki hayatın normalleşmesi ve buradaki insanların da BM kriterlerine göre güvenli, gönüllü ve saygın şekilde evine, toprağına dönmesi.

“80 bin Suriyeli depremin ardından topraklarına, evlerine döndü”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından “Suriye’den Türkiye’ye doğru yoğun bir sınır geçişinin olduğuna”

İddia edilenin aksine depremde kaldıkları yerler zarar gören Suriyelilerin topraklarına dönmesinin söz konusu olduğunu belirten Akar, “80 bin Suriyeli depremin ardından topraklarına, evlerine döndü.” diye konuştu.

“Vatandaşımızın ferasetiyle doğru kararı vereceğine inancımız tam”

Bir gazetecinin, “Cumhurbaşkanı seçimini Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda, terörü destekleyenlerle Silahlı Kuvvetler yan yana gelir mi? KHK’lılar geri döner mi? terörle mücadele biter mi?” şeklindeki sorusu üzerine Akar, bunun varsayıma dayalı bir soru olduğunu belirtti.

Ancak objektif verilerin de ortada olduğunu vurgulayan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

Terör örgütü, onunla iltisaklı olanlar ve onlara destek verenler, ‘Adayımız Kılıçdaroğlu’, ‘Hapisteki ’10 bin-100 bin teröristi çıkaracağız’, ‘Eğer bize verdikleri sözleri tutmazlarsa seçimden sonra hesabını soracağız’, ‘Seçimler bitse de takiyeden kurtulsak’ gibi açıklamalarda bulunuyor, bu ifadeleri kullanıyor.

Böyle bir durumdan bahsediyoruz. Tehlike büyük. Bunun böyle olmaması için vatandaşlarımıza anlatıyor, onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Vatandaşımızın ferasetiyle doğru kararı vereceğine ve büyük bir çoğunlukla ‘Cumhurbaşkanımız yeniden Sayın Erdoğan’dır’ diyeceğine inancımız tam.

“Bu nasıl bir fitne fesattır”

Akar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçimi kazanması durumunda sizi tekrar Milli Savunma Bakanlığında görebilecek miyiz?” sorusuna, “Bunun takdiri bende değil” karşılığını verdi.

Bazı internet sitelerinde yer alan “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile arasında soğuk rüzgarların estiğine” yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine Akar, “Bunu kim çıkarıyor, bu nasıl bir fitne fesattır anlamak mümkün değil. Bunun vebali vardır. Allah’tan korkacak, kuldan utanacaksın. Ortada böyle bir şey yokken, durup dururken bu nereden çıkıyor anlamak mümkün değil.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir