İsrail ordusundan ‘Gazze’ açıklaması: Savaş aşama değiştirdi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürerken, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, ABD’nin The New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Savaş, aşama değiştirdi” diye konuştu. Söz konusu geçiş aşamasının bir ‘seremoni’ ile olmayacağını söyleyen Hagari, “Bu, dramatik duyurularla ilgili değil” dedi.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililerin verdiği bilgiye göre, İsrail, ordusunun Hamas ile savaşta Gazze Şeridi’ndeki geniş çaplı kara ve hava harekatından ‘daha hedef gözeten’ bir aşamaya geçmeye başladı. Buna göre, İsrailli yetkililer, ABD’li mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmelerde, bu geçiş sürecinin ocak sonuna kadar tamamlanacağını umduklarını kaydetti.

‘BLINKEN’IN İSRAİLLİ YETKİLİLERE BASKI YAPMASI BEKLENİYOR’

İsrailli yetkililerin bu açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 7 Ekim’den bu yana yaptığı 4’üncü Orta Doğu turu kapsamında bugün İsrail’e gittiği bit dönemde yapıldı. The New York Times’ın değerlendirmesine göre, Antony Blinken’ın İsrail ziyareti sırasında Gazze’deki harekatın kısıtlanması ve özellikle Hamas liderlerinden Salih El Aruri’nin Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta öldürülmesinin ardından çatışmaların daha geniş bir bölgeye yayılmaması için İsrailli yetkililere baskı yapması bekleniyor.

Hagari de verdiği demeçte, harekatın yeni aşamasının daha az askeri birlik ve hava saldırısı içereceğini söyledi. ABD’li yetkililer ise harekatta yeni aşamaya geçişin ‘İsrailli elit güçlerce gerçekleştirilecek cerrahi görevlere daha çok dayanmasını’ beklediklerini, söz konusu güçlerin ‘Hamas liderlerini bulup öldürmek, rehineleri kurtarmak ve tünelleri imha etmek için Gazze Şeridi’ndeki yerleşim yerlerine girip çıkabileceğini’ anlattı.

‘HAN YUNUS VE DEYR EL BALAH ÇEVRESİNE YOĞUNLAŞILACAK’

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari’nin verdiği bilgilere göre, ocak ayında Gazze’deki askeri birliklerini azaltma yoluna giden İsrail, bu sayıyı düşürmeye devam edecek. Hagari, konuya ilişkin açıklamasında, İsrail’in artık Gazze Şeridi’nin güney ve orta kesimlerine, özellikle de Han Yunus ve Deyr El Balah çevresine odaklanacağını söyledi. Hagari, Gazze’ye ‘daha fazla yardım ve çadır girişine izin verilmesini beklediğini’ de kaydetti.

ABD’li yetkililer de Gazze’nin kuzeyindeki İsrail güçlerinin sayısının daha önce mevcut olan yaklaşık 50 bin seviyesinin yarısından azına düştüğüne inandıklarını belirtti. Öte yandan, İsrailli yetkililer her ne kadar söz konusu geçiş sürecinin bu ay sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini söylese de bu takvimin kesin olmadığının da altını çizdi. Buna göre, eğer İsrail güçleri ‘beklediklerinden daha sert bir Hamas direnişi ile karşı karşıya kalırsa, çekilmenin boyutu ve hızı yavaşlayabilir.’ Benzer şekilde, böyle bir durumda İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ‘yoğun hava saldırılarının da devam edebileceği’ ifade edildi.

MSF’YE AİT SIĞINMA EVİNE TOP MERMİSİ İSABET ETTİ

Öte yandan, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını yoğunlaştıracağını bildirdiği güneydeki Han Yunus’ta bulunan Sınır Tanımayan Doktorlara (MSF) ait sığınma evine top mermisi isabet ettiği ve yaşanan olayda dört kişinin yaralandığı açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, MSF’den yapılan yazılı açıklamada, Han Yunus’ta kurum çalışanları ve ailelerinin bulunduğu sığınma evinin duvarına dün sabah bir top mermisinin isabet ettiği belirtildi. Saldırıda biri beş yaşındaki kız çocuğu olmak üzere dört kişinin yaralandığı, MSF çalışanları ve ailelerinin başka yere taşındığı ifade edildi.

Açıklamada, saldırının kim tarafından düzenlendiğine ilişkin herhangi bir değerlendirme yapılmazken, MSF’nin daha önce İsrail güçlerine söz konusu evin sığınma yeri olduğu bilgisini verdiği kaydedildi. Saldırıdan önce herhangi bir tahliye talimatı alınmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Gazze’de hiç kimsenin ve hiçbir yerin güvende olmadığını bir kez daha gösteren bu son saldırıyı kınıyoruz” ifadesine yer verildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx