Marmara Depreminin üzerinden 24 yıl geçti… Hayatını kaybedenler anıldı

Saatler 03.02’yi gösterirken meydana gelen ve tam 45 saniye süren 7,4 büyüklüğündeki deprem, Marmara’yı yıktı…

Deprem Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce’de büyük yıkımlara neden oldu.

TBMM Deprem Riskinin Araştırılarak Deprem Yönetiminde Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Temmuz 2010 tarihli raporuna göre depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı.

Felaket, 200 bin kişinin evsiz kalmasına, 66 bin 441 konutun ve 10 bin 901 iş yerinin yıkılmasına neden oldu.

16 milyona yakın kişi değişik düzeylerde etkilendi, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar tespit edildi.

İstanbul’da depremden en çok zarar gören ilçe Avcılar oldu. Bölgede 270 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

1823 konut ve 326 iş yerinin yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğü ilçede, 5 bin 106 konut ve 872 iş yerinde orta hasar, 3 bin 685 konut ve 461 iş yerinde hafif hasar meydana geldi.

Felaket, milyonlarca insana tarifsiz acılar yaşattı.

Uzmanlar, son birkaç senedir, Marmara Bölgesi’ni etkisi altına alacak İstanbul merkezli bir depremin yaşanacağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Gerçekleşmesi tahmin edilen bu depremin çok daha büyük yıkım ve can kayıplarına neden olacağı öngörülüyor.

DUALARLA ANILDILAR

17 Ağustos 1999 Depreminin 24’üncü yıldönümünde, depremin merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anma töreni düzenlendi. Törene, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilciler ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı. Deprem sonrasında bir bölümü suyun altında kalan Kavaklı Sahili’nde düzenlenen törende, hayatını kaybedenler için dualar okundu.

‘TEDBİR ALAN ŞEHİRLERİN OLDUĞU BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ’

Kocaeli’de deprem sonrası çalışmaların devam ettiğini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Biz aslında depremlerde çok sayıda insanın hayatını kaybettiği şehirler ve bir ülke olmak istemiyoruz. Biz öncesinde tedbir alan şehirlerin olduğu bir ülke olmak istiyoruz. Bunun için gereken adımlar sıkı sıkıya atılmaya başlandı. En önemli, son süreçte geçen yıldan bugüne atılan adım ise şehrimizdeki tüm binaların taramasının inşaat mühendisleri odasıyla şehrimizdeki 2 tane üniversiteyle birlikte taramasının başlamış olması. 250 bin tane yapı var şehrimizde. Konut anlamında ifade ediyorum. Ayrı bağımsız daireden bahsetmiyorum. Binadan bahsediyorum. Bunların tamamı büyükşehir belediyemiz, 2 tane üniversitemiz, inşaat mühendisleri odamız ve ilgili diğer kamu kurumlarıyla birlikte, valiliğimizin desteğiyle taranmaya başlandı” dedi.

’30 OKULUMUZU BOŞALTACAĞIZ’

Kocaeli’de yapılan çalışmaları anlatan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Öncelikle risk azaltma çalışmalarına devam ediyoruz ve afete dirençli toplum oluşturma stratejisini ortaya koyuyoruz. Geçmişle bugün arasında en temel farkındalıklardan bir tanesi, mesela yarın açıklayacağım ama 30 tane okulumuzu yapmış olduğumuz tahkiklerden boşaltacağız ve 30 tane okulumuzu yapmaya devam edeceğiz. Şu an için 2020’den itibaren yirmiden itibaren 553 derslikli, 46 okulumuzu tamamen yeniledik ve eğitim öğretime açtık. Şu anda 333 derslikli okulumuzun inşaatı devam ediyor ve yakın bir sürede teslim edeceğiz ve bunun dışında yine şu an itibariyle 146 derslikli ihalelerini yaptık. Şu anda yer teslim çalışmaları devam ediyor” dedi.

SAKARYA’DA ANMA TÖRENİ

Sakarya Büyükşehir Belediyesince Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından ilahi ve kasideler okundu. Bazı vatandaşlar, kasideler okunduğu sırada gözyaşlarına hakim olamadı.

Programda konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, deprem şehitlerini rahmetle andı, yakınlarına sabır diledi.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde ilk günden itibaren afetzedelerin yaralarını sarmaya çalıştıklarını anlatan Yüce, “‘Sizi en iyi biz anlarız’ diyerek gündüz gece demeden İskenderun’da, Diyarbakır’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da ve Hatay’da ilk günden itibaren hummalı çalışmalar gerçekleştirdik. Deprem konusunda bu kadar hassas olmamızın, canla başla çalışmamızın sebebi, malumunuz 1999 depremidir. Bizler bu acıyı yaşadık. ‘Acı düştüğü yeri yakar’ derler, çok doğru. Acı düştüğü yeri gerçekten yakıyor. Bize düşen, o yanan acıya bir merhem olabilmek.” diye konuştu.

Yüce, sadece yaraları sarmadıklarını, yara almamak için çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Orta hasarlı yapılarda kat alımı, güçlendirme, zemin iyileştirmesi gibi uygulamalara gidildi. Ağır hasarlı binalar tamamen yıkıldı. Binalara verilen ruhsatlarda zemin etütleri ve raporlamaları şart koşuldu. Öncelikle Sakarya’da yatay mimari hakim oldu. Bu anlamda şehrimiz ülkemize örnek şehir olma özelliğine sahip oldu. Bunun böyle devam etmesini sağlamak mecburiyetindeyiz.”

Etkinliğe, AK Parti Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık, belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

MARMARA DEPREMİ’NDE HAYATINI KAYBEDENLER YALOVA’DA ANILDI

Deprem Anıtı’nda stantların gezilmesiyle başlayan program, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan katılımcıların sahildeki Deprem Anıtı’na kadar “sessiz yürüyüş”ü ile devam etti.

Depremde hayatını kaybedenlerin isimleri yazılı mermer blokların bulunduğu anıta karanfil bırakan katılımcılar, deprem günü çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi ve salonları gezdi.

Sinevizyon gösterisinin sunulduğu program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okunan Mevlid-i Şerif’in ardından deprem saati olan 03.02’de duaların edilmesiyle son buldu.

Alanda kurulan stantlarda Yalova Belediyesi tarafından vatandaşlara çorba ve helva ikramı yapıldı.

Anma törenine, Vali Vekili Mehmet Bahattin Atçı, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol, Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

İSTANBUL’DA ANMA

Marmara Caddesi’ndeki deprem anıtı önünde gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Avcılar Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik, depreme karşı gerekli yasal düzenlemelerin tolerans gösterilmeden yapılması gerektiğini söyledi.

Halisçelik, “Bilim insanlarımız Marmara Bölgesi’nde ciddi bir deprem beklediklerini özellikle son 1 yıldır daha fazla dillendirmeye başladı. Bu bağlamda tespit edilen tüm riskli binaların bir an önce yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı binaların yapılması gerekmektedir. Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir.” dedi.

Açıklamaların ardından grup, meşale yakarak deprem anıtı önüne karanfil bıraktı.

Programa siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile depremde hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx