Öğrencilerin Ne Kadar Ev Ödevi Yapmaları Gerekir? Ödevlerin Öğrencileri Nasıl Etkilediğine Bir Bakış:

Pek çok uzman, öğrencilerin birinci sınıfta her gece yaklaşık 10 dakika ödev alması gerektiğine ve sonraki her yıl için de sınıf başına ek 10 dakika ödev alması gerektiğine inanıyor. Bu standarda göre, lise son sınıf öğrencilerinin bir gecede yaklaşık 120 dakika veya iki saat ev ödevi yapması gerekir, ancak bazı öğrencilerin ortaokulda iki saat ve lisede olduğundan çok daha fazla saati vardır, özellikle de ınava gireceklerse …

Ancak okullar ödevlere ilişkin politikalarını değiştirmeye başlıyor. Bazı okullar aşırı ödevi mükemmellikle eşitlese de ve öğrencilerin yeni materyaller öğrenmek veya okulda öğrendiklerini uygulamak için evde bazı çalışmalardan yararlandıkları doğrudur, ancak bu durum tüm okullarda geçerli değildir. Gerçek dünyadaki öğrenme projeleri ve çocukların ve gençlerin en iyi nasıl öğrendiğine dair anlayışımızdaki değişiklikler, tüm okulları ev ödevi düzeylerini değerlendirmeye zorladı.

Ödevlerin Amaca Uygun Olması Gerekir

Çok Fazla Ev Ödevi Oyun Oynamayı Engeller

Uzmanlar, oyun zamanının eğlenceli bir zaman geçirme yönteminden daha fazlası olduğuna, aslında çocukların öğrenmesine yardımcı olduğuna inanıyor. Özellikle küçük çocuklar için oyun, yaratıcılığı, hayal gücünü ve hatta sosyal becerileri geliştirmek için hayati önem taşır. Pek çok eğitimci ve ebeveyn, küçük çocukların doğrudan eğitime hazır olduğuna inansa da araştırmalar, çocukların sadece oynamalarına izin verildiğinde daha fazla öğrendiklerini gösterdi. Örneğin, bir oyuncak gıcırtısının nasıl çıkarılacağı gösterilen küçük çocuklar oyuncağın yalnızca bu tek işlevini öğrenirken, kendi başlarına deney yapmalarına izin verilen çocuklar oyuncağın birçok esnek kullanımını keşfettiler. Daha büyük çocukların koşmak, oynamak ve sadece deney yapmak için de zamana ihtiyacı vardır ve ebeveynler ve öğretmenler bu bağımsız zamanın çocukların çevrelerini keşfetmesine olanak tanıdığını anlamalıdır. Örneğin parkta koşan çocuklar fizik ve çevreyle ilgili kuralları sezgisel olarak öğrenirler ve bu bilgiyi doğrudan talimat yoluyla öğrenemezler.

Çok Fazla Basınç Geri Tepiyor

Çocukların öğrenmesi açısından, daha azı genellikle daha fazladır. Örneğin, çocukların okumayı öğrenme zamanlarında farklılıklar olsa da, çocukların yaklaşık 7 yaşına kadar okumayı öğrenmesi doğaldır; Çocuklar 3-7 yaşları arasında istedikleri zaman öğrenebilirler. Daha sonraki gelişim, daha sonraki yaşlardaki ilerlemeyle hiçbir şekilde ilişkili değildir ve belirli görevler için hazır olmayan çocuklar bunları yapmaya itildiğinde, düzgün bir şekilde öğrenemeyebilirler. Daha stresli hissedebilirler ve sonuçta hayat boyu süren bir arayış olan öğrenmeye kapalı olabilirler. Çok fazla ev ödevi çocukları öğrenmeye iter ve onların okula ve öğrenmeye daha fazla yatırım yapmak yerine daha az yatırım yapmalarına neden olur.

Ödev Duygusal Zekayı Geliştirmez

Son araştırmalar, kişinin kendisinin ve başkalarının duygularını anlamayı içeren duygusal zekanın önemini ortaya koymuştur. Aslında araştırmacılar, insanlar belli bir temel zeka seviyesine ulaştıktan sonra, hayattaki ve kariyerlerindeki başarılarının geri kalanının, büyük ölçüde insanların duygusal zeka seviyelerindeki farklılıklara atfedilebileceğine inanıyor. Sonsuz miktarda ev ödevi yapmak, çocuklara aile üyeleri ve akranlarıyla duygusal zekalarını geliştirecek şekilde sosyal etkileşim kurmaları için yeterli zamanı bırakmaz.

Neyse ki birçok okul, çok fazla çalışmanın çocukların sağlığı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğunu fark ettikten sonra öğrencilerin stresini azaltmaya çalışıyor . Örneğin, birçok okul çocuklara çok ihtiyaç duydukları molayı ve aileleri ve arkadaşlarıyla geçirecekleri zamanı sağlamak için ödevsiz hafta sonları düzenlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx