Otomobil fiyatları hızla değişti: Yine de kimse almıyor rekor geldi

Haber7/ Fuat Öner

Pandemi sonrası tedarik sıkıntısı ve emtia fiyatlarında yükselişle beraber fırsatçıların ana odağı haline gelen otomobil sektöründe dengeler değişiyor.

Son dönemde hükümetin kararlılıkla attığı adımlar otomobil piyasasında etkilerini göstermeye başladı.

ÖNLEMLER VE SIFIR KAMPANYALAR DENGEYİ DEĞİŞTİRDİ

Otomobil satışları son 2 yılda yaşanan fahiş fiyat, araç bulunamaması, sıfır araçların stoklanması, aksesuar zorunluluğu, ikinci el fiyatın sıfırdan daha yüksek olması gibi sorunlarla gündemdeydi.

FİYAT BALONU FIRSATÇILARIN ELİNDE PATLIYOR

Şimdi ise alınan önlemler sonrası stokçuların piyasadan çekilmesi ve sıfır otomobillerin bollaşması sebebiyle herkesin al-satçı olduğu piyasaya adeta sinek avlıyor.

  • Otomobilin yavaş  yavaş yatırımcı aracı olmaktan çıkmasıyla beraber  ikinci elde sarı sayfalarda yer alan ilanların sayısı hızla artarak rekor kırdı.
     

SATILIK İKİNCİ EL ARAÇ SAYISI 1 MİLYONA DAYANDI

Satışların oldukça sakin olduğu ikinci el otomobil sektöründe, sadece bir ilan sitesinde toplam satılık sayısı Eylül 2023’te 929,148 adetle rekor kırmışken, şimdi bu rakam 959,625 ile rekor tazeledi. Satılık ikinci otomobil ilanı ise 507.335 adetten 527,498’e yükseldi.

SATIŞLAR HENÜZ İSTENEN DÜZEYDE ARTMADI

Fiyatlardaki düşüş sonrası satışlarda artış devam ederken aynı zamanda bunu gösterge satılık araç sayısının hızla artmasına rağmen istenilen düzeyde alıcı bulunamadığını olarak yorumlanıyor.

Önlemler ve kredi maliyetlerinde yükseliş ve sıfır araç kampanyaları sonrası ikinci e otomobil piyasasında yüzde 15-20’ye varan fiyat düşüşleri olsa da önümüzdeki dönemde fiyatlarda düşüşün sürmesi bekleniyor.

ERDOĞAN: SPEKÜLATİF FİYAT ARTIŞLARI ORTADAN KALKIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen 26’ncı Geleneksel Tüketici Ödülleri Zirvesi “Otomotiv piyasasında yaşanan spekülatif fiyat artışları ortadan kalkmaya başladı. Benzer bir tablonun konut ve kira fiyatlarında yaşanacağına inanıyoruz. Piyasanın dengesini bozan, fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar uygulayacağız. Fırsatçılık peşinde koşanlara nefes aldırmayacağız” dedmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx